02-6700500 שלוחה 1

כל מה שחשוב לדעת על דמי חופשה ופדיון חופשה

חופשה…חופשה…חופשה… מי מאתנו לא מחכה לה?

אבל מה אומר החוק לגבי דמי חופשה? מה המשמעות של פדיון ימי חופשה, ומהם הימים שאינם באים במניין ימי חופשה בתשלום?

בואו נעשה סדר:

🔹 עובדים זכאים לחופשה שנתית במקום העבודה שלהם, כאשר מספר ימי החופשה נקבע בהתאם לוותק אותו צברו במקום העבודה.

בגין ימי חופשה אלו, זכאי העובד לתשלום הנקרא דמי חופשה (או תשלום חופשה).

🔹 הימים שאינם מובאים בחשבון כימי חופשה שנתית הם:

 • חופשת לידה,
 • שירות במילואים,
 • ימים בהם העובד.ת לא יכול.ה לעבוד בעקבות מחלה או תאונה
 • ימי היעדרות בשל  אירוע משפחתי, כגון: אבל, חתונה יום הלידה וכו'.
 • ימי חופשת חג

🔹 עוד חשוב לדעת:

 • במידה ובמהלך חופשה, העובד נפגע או חולה, החופשה נפסקת מרגע המחלה/ הפגיעה.
 • את דמי החופשה על המעסיק לשלם במועד תשלום השכר הקבוע.
 • הזכאות לדמי חופשה מותנית בכך שהעובד לא מועסק במקום עבודה אחר במהלך ימי החופשה
  בגינם ביקש לפדות דמי חופשה. במידה והמעסיק כן שילם את דמי החופשה וגילה בדיעבד על העסקה במקום אחר במקביל, רשאי המעסיק לנכות את דמי החופש מהשכר הקרוב.
 • פדיון ימי חופשה הינו תשלום בגין ימי חופשה שלא מומשו נכון ליום סיום יחסי עובד מעביד, תשלום זה פטור מדמי ביטוח לאומי.

לסיכום: דמי חופשה, ופדיון חופשה דינם כדין שכר, והפרת חובת המעסיק לשלמם במועד, עשויה לזכות את העובד בפיצוי מיוחד לפי חוק הגנת השכר.

אז לקראת החופש הגדול, נאחל חופשה נעימה ובטוחה למעסיקים ולעובדים הנופשים.

ביום 8.2.2022 פורסם ברשומות חוק סיוע לשדרות וליישובי הנגב המערבי (הוראת שעה)(תיקון מס'7), התשפ"ב-2022, המאריך את הטבת המס לתושבי שדרות ויישובי הנגב המערבי בארבע שנים נוספות (עד שנת 2025). בהמשך לכך, ביום 10.2.2022 פרסמה רשות המסים את ההנחיות ליישום ההטבה, לפיהן תוקף ההטבה הוא מתחילת שנת המס 2022 וחודש פברואר יכלול גם החזר רטרואקטיבי של הפרשים מחודש ינואר (בכפוף לזכאות).

ההטבה מעניקה זיכוי במס הכנסה בשיעור של 20% מההכנסה החייבת במס ועד לתקרה שנתית של 246,120 ₪ בשנת המס 2022. זכאים להטבה תושבי יישובים אשר בתיהם, כולם או חלקם, שוכנים במרחק של עד 7 ק"מ מגדר המערכת המקיפה את רצועת עזה (יישובי עוטף עזה), וכן יישובים ואזורים נוספים שמתקיימים בהם אותם השיקולים הביטחוניים שמתקיימים ביישובי עוטף עזה, בשל סמיכותם לגדר המערכת המקיפה את רצועת עזה. הישובים מבקיעים, ברור חייל ודורות נכללים ברשימת זו של ישובים מוטבים.

את ההטבה ניתן לקבל על ידי פנייה למעסיק והצגת אישור מהמועצה המקומית על מגורים בישוב מזכה. לוח הניכויים המשמש מעסיקים יעודכן בהתאם לשינויים בחוק. שכירים שעובדים אצל יותר ממעסיק אחד יכולים לקבל את ההטבה באמצעות תיאום מס במערכת המקוונת. תושבים בישובים מזכים שטרם ערכו תיאום מס לשנת 2022 מוזמנים לערוך אותם במערכת תיאומי המס המקוונת. כמו כן, רשות המיסים תתקן באופן יזום תיאומי מס שהופקו במהלך חודש ינואר, לפני אישור החוק. האישורים המתוקנים ישלחו בדואר וניתן יהיה להורידם באזור האישי באתר רשות המסים..

יצוין כי היות וכבר בחודש ינואר 2022 פרסמה רשות המסים בישראל על הכוונה להאריך את ההטבה, במערכות השכר של מלם שכר לא בוטלה ההטבה האמורה בשכר ינואר ובחודש פברואר בוצע עדכון תקרה בלבד בהתאם לשיעור עליית המדד.

תפריט נגישות

לקבלת הצעה, השאירו פרטים
ונציג שלנו יחזור אליכם