02-6700500 שלוחה 1

חדשות

מילואימניקים? כל מה שאתם צריכים לדעת על השכר שמגיע לכם

מאות אלפי חיילי מילואים שירתו ומשרתים מאז תחילת מלחמת "חברות ברזל", והסוף עוד לא נראה לעין. איך אפשר לדעת כמה שכר מגיע לנו, מה קורה למי שהיה מובטל לפני או עבד אצל שני מעסיקים, ואיזה לינקים חשובים צריך להכיר?

הכירו את המדריך שלנו לאנשי ונשות מילואים, בנושא תגמולי מילואים, מאת המומחים שלנו: רו"ח רפי הכהן, סמנכ"ל הכספים, ורו"ח סטניסלב ברונפמן, סמנכ"ל האגף הציבורי במלם שכר פלוס, ל-כסף  Walla!

הייתי במילואים חודש ימים. למה אני זכאי?

הינך זכאי לתשלום תגמול מילואים מהמוסד לביטוח לאומי לפי 28 ימים. החישוב של ערך יום מילואים מבוצע לפי ברוטו ביטוח לאומי ממוצע ב- שלושת החודשים שקדמו לשירות, ועבור יומיים נוספים, תשלום מוגדל לפי ערך יום מילואים, כפול מקדם 1.4.

אני מעסיק והעובד שלי שרת חצי שנה במילואים. שילמתי עבורו את כל ההפרשות לקופות גמל. האם מגיע לי פיצוי וממתי?

נכון, מגיע לך פיצוי של 20% מגובה השכר הממוצע, שעל בסיסו חושב התגמול, אשר משולם על ידי המוסד לביטוח לאומי. הפיצוי למעסיקים יועבר ישירות למעסיק על ידי הביטוח הלאומי.

אני עובד אצל שני מעסיקים. מה עלי לעשות כדי לקבל את התגמול המלא?

המעסיק העיקרי יגיש את התביעה למוסד לביטוח לאומי, ויקבל את התשלום (לפחות 310.52 ש"ח ליום). העובד צריך להגיש תביעה למוסד לביטוח הלאומי בגין השלמת התגמול על ידי המעסיק המשני. לרשותכם:  לינק להגשת תביעה.

התחלתי עבודה חדשה חודש לפני המילואים. איך אקבל את התגמול, וכמה מגיע לי?

בגין חודשיים שלא עבדת אתה אמור לקבל לפי המינימום של 310.52 שקל ליום, והחודש השלישי, לפי המשכורת ערב המילואים, חלקי 30. אם עבדת אצל מעסיק אחר לפני כן, עליך להגיש תביעה אישית לביטוח הלאומי, ולהציג את תלושי המשכורת מהמעסיק הקודם, במטרה לקבל תגמול גבוה יותר מהמינימום.
לרשותכם: לינק להגשת תביעה.

לאחר אישור התביעה, התגמול ישולם ע"י המוסד לביטוח לאומי ישירות לחשבון הבנק.

נקראתי למילואים בשישי-שבת, וביום ראשון חזרתי לעבודה. לא הפסדתי עבודה אבל לא נחתי בסוף השבוע. מה מגיע לי לקבל?

לעובד מגיע תשלום על תגמול בגין כל ימי מילואים שביצע, וגם תשלום מהמעסיק עבור ימי חופשת מנוחה שבועית שנמנעה בעקבות המילואים.

יש לי בבנק מספר הפקדות ממופת מילואים. איך אוכל לדעת בגין מה קיבלתי כסף ואם לא חסר תגמול מסוים?

ניתן לבדוק זאת מול המוקד הטלפוני של יחידת מופת בצה"ל, בטלפון 1111, וגם להשוות מול המחשבונים וההסברים באתר המילואים של צה"ל.

לא עבדתי וקיבלתי דמי אבטלה לפני תקופת המילואים. מה התגמול שאקבל, ואיך אקבל אותו?

הזכאים לדמי אבטלה בתקופת השירות במילואים – לא יוכלו לקבל גם דמי אבטלה וגם תגמולי מילואים. לכן, בתקופת השירות במילואים, יקבל המילואימניק.ית תגמול מילואים בלבד.

אולם סכום התגמול לא יפחת מסכום דמי האבטלה שהיו מגיעים לו, אם לא היה יוצא למילואים. התגמול ישולם ע"י המוסד לביטוח לאומי ישירות לחשבון הבנק, לאחר אישור התביעה. בתום תקופת המילואים, ניתן לחזור ולקבל את דמי אבטלה עד להשלמה של תקופת זכאות מקסימלית במצטבר.

במהלך המילואים המעסיק שלי ביקש ממני להגיע לעבודה. למה אני זכאי?

עובד שגם עבד וגם שרת במילואים, זכאי גם לתגמול בגין המילואים וגם לשכר בגין עבודה שביצע (לרוב לפי השעות).

האם המענקים ממס הכנסה וממופת חייבים במס והאם יש לכלול אותם בדוח השנתי?

המענקים פטורים מתשלום מס הכנסה, ולכן לא נדרש לכלול את הסכומים בהכנסה שנתית לצורך דוחות השנתיים. רק תשלום של קרן הפיצויים שהוא חליף שכר חייב ב25% מס וצריך לכלול אותו בהכנסה השנתית.

לכתבה ב Walla כסף: מילואימניקים? כל מה שאתם צריכים לדעת על השכר שמגיע לכם – הכנסו

ביום 8.2.2022 פורסם ברשומות חוק סיוע לשדרות וליישובי הנגב המערבי (הוראת שעה)(תיקון מס'7), התשפ"ב-2022, המאריך את הטבת המס לתושבי שדרות ויישובי הנגב המערבי בארבע שנים נוספות (עד שנת 2025). בהמשך לכך, ביום 10.2.2022 פרסמה רשות המסים את ההנחיות ליישום ההטבה, לפיהן תוקף ההטבה הוא מתחילת שנת המס 2022 וחודש פברואר יכלול גם החזר רטרואקטיבי של הפרשים מחודש ינואר (בכפוף לזכאות).

ההטבה מעניקה זיכוי במס הכנסה בשיעור של 20% מההכנסה החייבת במס ועד לתקרה שנתית של 246,120 ₪ בשנת המס 2022. זכאים להטבה תושבי יישובים אשר בתיהם, כולם או חלקם, שוכנים במרחק של עד 7 ק"מ מגדר המערכת המקיפה את רצועת עזה (יישובי עוטף עזה), וכן יישובים ואזורים נוספים שמתקיימים בהם אותם השיקולים הביטחוניים שמתקיימים ביישובי עוטף עזה, בשל סמיכותם לגדר המערכת המקיפה את רצועת עזה. הישובים מבקיעים, ברור חייל ודורות נכללים ברשימת זו של ישובים מוטבים.

את ההטבה ניתן לקבל על ידי פנייה למעסיק והצגת אישור מהמועצה המקומית על מגורים בישוב מזכה. לוח הניכויים המשמש מעסיקים יעודכן בהתאם לשינויים בחוק. שכירים שעובדים אצל יותר ממעסיק אחד יכולים לקבל את ההטבה באמצעות תיאום מס במערכת המקוונת. תושבים בישובים מזכים שטרם ערכו תיאום מס לשנת 2022 מוזמנים לערוך אותם במערכת תיאומי המס המקוונת. כמו כן, רשות המיסים תתקן באופן יזום תיאומי מס שהופקו במהלך חודש ינואר, לפני אישור החוק. האישורים המתוקנים ישלחו בדואר וניתן יהיה להורידם באזור האישי באתר רשות המסים..

יצוין כי היות וכבר בחודש ינואר 2022 פרסמה רשות המסים בישראל על הכוונה להאריך את ההטבה, במערכות השכר של מלם שכר לא בוטלה ההטבה האמורה בשכר ינואר ובחודש פברואר בוצע עדכון תקרה בלבד בהתאם לשיעור עליית המדד.

שתף :

תפריט נגישות

לקבלת הצעה, השאירו פרטים
ונציג שלנו יחזור אליכם