02-6700500 שלוחה 1

בשנים האחרונות ישנה התמקדות גוברת בשקיפות שכר ושוויון במקום העבודה. נושאים סביב שכר לא שוויוני המבוסס על מגדר, גזע וגורמים אחרים הגיעו לביקורת ציבורית, מה שעורר ציפיות גבוהות יותר לנוהלי פיצוי הוגנים ושוויוניים. תשומת לב מוגברת זו הובילה ארגונים רבים להעריך מחדש את גישתם לתשלום, כולל אימוץ גדול יותר של מערכות נתוני שכר.

 

מערכות נתוני שכר, המכונה לפעמים תוכנה לניהול שכר או מערכות ניהול תגמול, הן כלים טכנולוגיים המשמשים מעסיקים לאיסוף, ניתוח ודיווח של נתוני תגמול בכל כוח העבודה. מערכות אלו מרכזות את מידע השכר, ומספקות לארגונים נראות ברורה לגבי אופן השכר של העובדים. עם גישה מונעת נתונים המאפשרת מערכות נתוני שכר, ארגונים יכולים לזהות ולטפל טוב יותר בפערי שכר, הטיות וחוסר עקביות.

מאמר זה יבחן את היתרונות של הטמעת מערכות נתוני שכר, יחקור אתגרים נפוצים עם אימוץ, ויספק שיטות עבודה מומלצות ודוגמאות בעולם האמיתי כיצד ארגונים מינפו את המערכות הללו כדי להניע שינוי חיובי.

היתרונות של מערכות נתוני שכר

קדם שקיפות שכר

אחד היתרונות העיקריים של מערכות נתוני שכר הוא מתן שקיפות רבה יותר בשכר. על ידי שמירה על מסד נתונים מרכזי של רמות וטווחי תגמול, ארגונים יכולים להבין טוב יותר מה משולם לכל עובד ביחס לתפקידו, כישוריו, הניסיון והביצועים שלו. זה מאפשר למעסיקים לזהות מקרים של פערי שכר ולנקוט פעולות מתקנות. זה גם מעצים את העובדים עם ידע היכן הם עומדים, מה שתורם לתפיסות של הגינות.

על פי מחקר, לעובדים המאמינים שהם מקבלים שכר הוגן יש שביעות רצון גבוהה יותר בעבודה. במחקר אחד, כמעט מחצית מהעובדים אמרו שגישה לנתוני שכר שקופים תשפר את האמון במעסיקיהם. מערכות נתוני שכר תומכות בפתיחות ובגישה למידע, תוך התאמה עם גישות משתנות המעדיפות שקיפות בשכר.

זיהוי הטיות ואי שוויון

בנוסף לשקיפות הכוללת, נתוני שכר מרוכזים מכשירים ארגונים לחשוף הטיות ואי שוויון בצורה יותר מונעת נתונים. על ידי איסוף מידע על תגמול על פני כוח העבודה וניתוח מדדים מפולחים לפי מגדר, גזע, מחלקה, רמת תפקיד וקטגוריות רלוונטיות אחרות, ארגונים יכולים לזהות באופן סטטיסטי אזורים של שכר לא שוויוני.

לדוגמה, פערים בשכר הממוצע בין גברים לנשים שעושים עבודה דומה היא הטיה משמעותית שיכולה לצמוח מניתוח נתוני שכר. עם היכולת לזהות בעיות כאלה באמצעות מערכות שכר, ארגונים יכולים לקבוע את הסיבות הבסיסיות ולפתח יוזמות לסגירת פערים אלו ולקידום הון עצמי.

תקן ומבנה פיצוי

מערכות נתוני שכר עוזרות לארגונים להביא יותר מבנה וסטנדרטיזציה לניהול התגמול. הנתונים מספקים תובנות המאפשרות למעסיקים להתאים את השכר כראוי לרמות העבודה וטווחי השכר שנקבעו. ניתוח השוואת שכר גם מעצימה ארגונים לקבוע שכר תחרותי ביחס לסטנדרטים בתעשייה.

עם גישה מובנית הנתמכת בנתוני שכר, החלטות התגמול הופכות פחות שרירותיות ושיקול דעת. זה ממזער חוסר עקביות הנובע מסובייקטיביות של מנהל או הטיות לא מודעות. זה גם מספק נקודת התייחסות להסבר הפרשי שכר כמונעים על ידי גורמים מוחשיים כמו אישורים, אחריות וביצועים.

פשט את תכנון ותקצוב הפיצויים

עבור מחלקות משאבי אנוש ומנהיגים עסקיים המעורבים בתכנון תגמול, גישה לנתוני שכר מקיפים באמצעות מערכת משולבת הופכת את התהליך ליעיל הרבה יותר. היכולת לנתח בקלות ולהקרין עלויות תגמול לכוח העבודה מאפשרת תקציב וניהול עלויות חכמים יותר.

יכולות ביקורת מובנות גם מפשטות את דרישות הציות הקשורות לשכר שוויוני. וכלי דיווח והדמיה חזקים מספקים תובנות מעשיות שינחו את קבלת ההחלטות לגבי השקעות ואסטרטגיות פיצויים. עם מערכת ממוקדת נתונים, ארגונים מעבירים את שיטות התגמול מתהליך ידני מורכב לגישה יעילה יותר, מבוססת ניתוח.

חיזוק הציות והפחתת סיכונים משפטיים

לאור העלייה בחקיקה ובתקנות השכר השווה שמטרתן לסגור פערי שכר מגדריים וגזעיים, מערכות נתוני שכר חשובות לאין ערוך לניטור הציות. מעסיקים יכולים להפעיל ביקורת כדי להבטיח שהתגמול תואם את הסטנדרטים המשפטיים ולטפל בכל תחום של אי ציות.

גישה לנתוני פיצויים גם מציבה טוב יותר ארגונים להתגונן מפני תביעות ותביעות אפליה. במקום להצהיר הצהרות רחבות כי עובדים מקבלים שכר הוגן, מעסיקים יכולים להצביע על נתוני שכר בפועל כעדות לשכר הוגן.

 

מערכת נתוני שכר | מלם שכר

בסופו של דבר, שקיפות תגמול וביקורת יזומה באמצעות שכר

מערכות מגבילות משמעותית סיכונים משפטיים והתחייבויות הקשורות לאי שוויון בשכר. זה נותן לארגונים ביטחון רב יותר שתוכניות התגמול עומדות בחוקי העבודה ובסטנדרטים האתיים.

אתגרים של הטמעת מערכות נתוני שכר

חוסר תמיכה פנימית

עבור כל יוזמה גדולה כמו מערכת נתוני שכר חדשה, השגת רכישה פנימית ברחבי הארגון היא קריטית אך לעתים קרובות מאתגרת. חלק מהמנהלים והמנהלים עשויים להרגיש לא בנוח לחשוף נתוני שכר שהם שלטו בעבר. עובדים גם חוששים לפעמים ששקיפות השכר תגרום למתח בקרב עמיתים לעבודה.

מנהיגות חייבת להמציא טענה משכנעת, באמצעות טיעונים אתיים ועסקיים כאחד, לטובת היתרונות של שקיפות ושוויון בשכר. נדרשת סבלנות, שכן שינוי נקודת מבט מושרשת עמוק על פיצוי לוקח זמן. הכשרה ותקשורת מתמשכת עוזרת להקל על המעבר.

אינטגרציה עם HR Technology Stack

לרוב הארגונים הגדולים כיום יש מערך מורכב של מערכות משאבי אנוש, ממערכות מידע הליבה על משאבי אנוש (HRIS) ועד ליישומים מיוחדים לניהול כישרונות. שילוב כלי נתוני שכר חדשים עם נופי טכנולוגיה קיימים עשויים לדרוש משאבי IT ומומחיות משמעותיים.

ארגונים זקוקים גם לתוכנית לאיחוד נתוני פיצויים שעשויים להימצא על פני גיליונות אלקטרוניים מנותקים ומאגרים אחרים. ריכוז כל הנתונים הללו לצורך דיווח וניתוח עקביים דורש מאמצי שילוב נתונים מראש.

חששות אבטחת מידע

כל יוזמה הכרוכה בצבירה של נתוני שכר עובדים רגישים מעלה חששות מובנים לגבי אבטחת סייבר ופרטיות. ארגונים חייבים להעריך מערכות נתוני שכר בהתבסס על פרוטוקולי אבטחה ובקרות מתוחכמים המתואמים עם התקנות.

למערכות צריך להיות גם בקרות גישה חזקות של משתמשים, כאשר נתוני התגמול גלויים רק לעובדים המורשים על סמך תפקיד התפקיד. קביעת מדיניות ונהלי ניהול נתונים ברורים היא קריטית, בשילוב עם השכלת עובדים, כדי לשמור על אמון ולמנוע שימוש לרעה במידע השכר.

דרישות עלות ומשאבים

בעוד שהיתרונות לטווח הארוך עולים על העלויות, הטמעת מערכות נתוני שכר דורשת השקעות משמעותיות מראש ומתמשכות. יש לתקצב את הוצאות רישוי התוכנה ותשתיות ה-IT. רוב הארגונים צריכים גם להקדיש משאבי ניתוח פנימיים כדי להפיק תובנות מהנתונים.

עם זאת, הסתכלות על יוזמות נתוני שכר פשוט דרך עדשת עלות ממעיטה את הערך הארגוני המשמעותי ואת החזר ה-ROI הקשורים להון עצמי בשכר ושקיפות. הנושא המאתגר יותר הוא לרוב הבטחת משאבי האנוש המיומנים הנדרשים למינוף מערכות אלו ביעילות.

שיטות עבודה מומלצות ליישום

קניית מנהלים מאובטחת

השגת התאמה בין מנהלים לבעלי עניין היא תנאי מוקדם להצלחה. מנהיגים חייבים לדגול באימוץ מערכות נתוני שכר ולהדגיש כיצד שקיפות ושוויון עולים בקנה אחד עם הערכים הארגוניים. מנהיגי משאבי אנוש ו-IT צריכים לתאר כיצד המערכות תומכות ביעדים עסקיים כמו שימור כישרונות והפחתת סיכונים.

לערב צוותים רוחביים

היישום דורש קלט בין פונקציות – משאבי אנוש, IT, משפטים, כספים ומנהיגי יחידות עסקיות צריכים להשתתף באופן פעיל. שיתוף פעולה בין תפקודי מאפשר התאמה לדרישות המערכת, אסטרטגיות ניהול שינויים, מדיניות ותהליכים לתמיכה בטכנולוגיה החדשה.

הדרכת מנהלים בשימוש בנתונים

ציוד המנהלים לפרש נכון ולפעול על פי נתוני התגמול הוא חיוני. ההכשרה צריכה לשלב חינוך למדיניות שכר שווה והימנעות מהטיות עם תרגול מעשי בניתוח דוחות מהמערכות וקבלת החלטות שכר שוויוניות ומבוססות נתונים.

תקשר בשקיפות עם העובדים

תקשורת ברורה עם העובדים בונה הבנה של הסיבות והערך של יוזמות נתוני שכר. העובדים מעריכים את השקיפות בשלבי היישום ובלוחות הזמנים. במהלך ההשקה, שאלות נפוצות, משאבי הדרכה ודרכים לשאול שאלות עוזרות להקל על המעבר.

ביצוע ביקורת וניתוח שוטפים

העבודה לא מסתיימת לאחר הטמעת מערכות נתוני שכר. ארגונים צריכים לבצע ביקורות באופן קבוע כדי לזהות תחומים מצטיינים של שכר לא שוויוני שיש לטפל בהם. ניתוח רציף של מגמות מסייע גם לשיפורים באסטרטגיית התגמול ובמדיניות.

יצירת מבני אחריות

קישור תוצאות התגמול לניהול ביצועים עבור מנהיגים ומנהלים בכירים מספק אחריות. יש להעריך ולהכיר מנהיגים בהתבסס על הצלחה בטיפול בפערי הון עצמי בשכר בתוך המחלקות או היחידות העסקיות שלהם.

תיאורי מקרה של יישום מערכת נתוני שכר

הדוגמאות הבאות מדגימות כיצד חברות אמיתיות מינפו שקיפות שכר ומערכות נתוני שכר כדי להניע התקדמות משמעותית:

כוח מכירות

ענקית הטכנולוגיה הוציאה 6 מיליון דולר במשך שלוש שנים כדי לחסל פערי שכר מבוססי גזע ומגדר בין כוח העבודה שלה. מרכזי 

ניתוח שחשף פערים מובהקים סטטיסטית. לאחר מכן, Salesforce ביצעה התאמות ברחבי הארגון, והביאו לתוספת של 6 מיליון דולר בשכר לנשים ולקבוצות מיוצגות לא.

וולס פארגו

הבנק עורך כעת ניתוח תגמול שנתי המפולח לפי מגדר וגזע. על ידי זיהוי אזורים של פערי שכר משמעותיים, הם הצליחו לבצע התאמות המכוונות לעובדים בשכר נמוך, מה שהוביל לפיצוי נוסף של 104 מיליון דולר. הם גם מדווחים על מדדי גיוון והכלה, כולל תגמול, בפומבי כדי להטיל אחריות על מנהיגים.

קדימה אבא

חברת שירותי האינטרנט הטמיעה מערכת נתוני שכר חדשה וטווחי שכר סטנדרטיים לכל התפקידים. אימון מנהיגות וכלי מנהלים מתמקדים בביטול הטיות מהחלטות שכר. באמצעות ביקורות והתאמות פיצויים, הם סגרו בהצלחה את פערי השכר בין המינים. גם שיעור הנשים בתפקידי מנהיגות ב-GoDaddy עלה מ-20% ל-28% בעקבות מאמצים לשפר את ההון העצמי בשכר.

סיכום

מערכת נתוני שכר הן פתרון טכנולוגי רב עוצמה כדי לאפשר שקיפות שכר, להתמודד עם הטיית שכר ולקדם שוויון. בעוד שאימוץ מערכות אלו כרוך באתגרים, היכולת לקבל החלטות מבוססות ראיות והשקעות המשיגות הוגנות שכר בקנה מידה הופכת את המאמץ לכדאי. עם גישת יישום אסטרטגי, ניתוח מתמשך של נתוני שכר ועבודה מתמשכת לבניית תרבות שוויונית, ארגונים יכולים לפתוח את מלוא הערך של מערכות ניהול התגמול. על ידי הפיכת נוהלי השכר לשקופים והוגנים, מעסיקים יוצרים כוח עבודה מעורב יותר ומוטיבציה, מפחיתים סיכונים משפטיים ומחזקים

תפריט נגישות

לקבלת הצעה, השאירו פרטים
ונציג שלנו יחזור אליכם