מלם שכר - מקצוענות נטו בשבילך
מאמרים

פנסיה חובה: מי מחויב לעקוב אחר החיסכון הפנסיוני של העובדים שלכם?

25 אוקטובר, 2017

תקנות הפיקוח על שירותים פיננסיים (תשלומים לקופת גמל), תשע"ד-2014 הידועות כתקנות התשלומים, מחייבות את המעסיק, קטן כגדול, בין היתר, לוודא שהכספים הגיעו ליעדם בזמן. בדיוק לשם כך פותחה תוכנת מעקב ובקרה שתבטיח שלא יהיו לכם טעויות. 

הרפורמה בשוק הפנסיה הגיעה כצפוי לפתחו של המעסיק, כאשר המחוקק קבע כי לא רק שעליו לאפשר חופש בחירה לעובדים בבחירת ערוצים פנסיוניים וחברות ביטוח, אלא גם שחובת הדיווח, המעקב והבקרה אחר הגעת הכספים לייעדם- חלה עליו. מכאן שהרפורמה הפכה את המעסיקים לגורם מרכזי והאחראי הבלעדי בתפעול הסליקה הפנסיונית בגין החסגון הפנסיוני של העובדים. 

תשלומי הפנסיה מעתה על כתפי המעסיק!

אם בעבר היה המעסיק רואה בחיסכון הפנסיה של העובדים בגדר חובת "שגר ושכח", הרי שהיום הוא מחוייב לפעול בהתאם לתקנות ולרגולציה. על המעסיק נדרש להבין את הרגולציה ולהבין את הטכנולוגיה. המעסיק נדרש להעביר את הנתונים במבנה קובץ אחיד בפורמט XML באופן דיגיטלי וממכון וזאת בנוסף למעקב ולוידוא, כי הכספים שנסלקו אכן מגיעים לגופים המוסדיים הרלוונטיים, בזמן ובמקום שנקבעו על ידי העובד. 

משרד האוצר מעודד עובדים להתלונן על מעסיקים שלא עומדים בחובתם

בהתאם להנחיות משרד האוצר ולחוקי הרפורמה, גם כאשר קיים גורם שירותי חיצוני שסולק את הכספים הפנסיונים מהמעסיק, אין הדבר פוטר את המעסיק מאחריות לתוצאות. למעשה, האחריות רובה ככולה חלה על כתפי המעסיק, אשר מחוייב להפקדות הכספים, מתן אפשרות בחירת מוצרים פנסיונים לעובדים ודיווח ומעקב אחר ביצוע. יתרה מכך, משרד האוצר אף מזהיר מעסיקים בעקבות הרפורמה: "הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון פועלת לאכוף את זכותם של עובדים לבחור באופן חופשי את החיסכון הפנסיוני. בין היתר, הקימה רשות שוק ההון את 'קו הצדק הפנסיוני', דרכו ניתן להתלונן על פגיעה של מעסיקים בחיסכון הפנסיוני של עובדים". פגיעה כאמור, תחשב לא רק כלפי האפשרויות לבחירה חופשית שעומדות לרשות העובדים אלא גם ובעיקר, כלפי העדר ביצוע בפועל של ההעברות על פי דרישת העוברים. לפיכך, מספיקה טעות אנוש אחת בכדי שמעסיק יפר את חובתו, מבלי שהיה מודע לכך. 

תוכנה לניהול המעקב אחר התשלום הפנסיוני לעובדים

לאור כל השינויים וחובת המעסיק להפקדות למוצרים הפנסיוניים של העובדים, פותחו תוכנות ממוחשבות שעוקבות ומבצעות את הפעולות הנדרשות בחוק לטובת המעסיק והעובד, כאשר המטרה המשותפת היא לפעול לקליטת הכספים בצורה הנכונה ובזמן הנכון בגין העובד. 

האם עסקים קטנים זקוקים לתוכנת תשלום ובקרה של הכספים הפנסיונים?

החל משכר ינואר 2017, התקנות הקבועות בחוק בכל הנוגע לכספים פנסיוניים חלות גם על מעסיקים בינוניים, של למעלה מ-50 עובדים. יתרה מכך, החל מינואר 2018 גם מעסיקים קטנים יותר יחויבו לפעול על פי התקנות. לכן, הגודל לא קובע. ככל שזה נוגע לזכויות הפנסיה של העובדים- החבות חלה על כלל המעסיקים באשר הם. 

האם תוכנת המעקב אחר החיסכון הפנסיוני מאובטחת?

תוכנה לניהול סליקות פנסיוניות ומעקב אחר ביצוע התשלומים על פי "תקנות התשלומים", מייעלות את העבודה ומאפשרות העברת כספים לקופות החסכון הפנסיוניות השונות שבחרו העובדים, באופן מאובטח, נגיש ושקוף. המערכת הממוחשבת יודעת לקלוט ולנהל את ההיזונים החוזרים שמעבירים הגופים המוסדיים, בהתאם לתקנות, ולספק את המידע והאישורים למעסיק ולעובד. התהליך מתבצע באופן ממוחשב ועל פי סטנדרטים גבוהים של אבטחת מידע, כך, שפרטיותו של העובד מובטחת ויחד עם זאת, כל הגורמים הרלבנטיים יכולים לקבל גישה למידע ולפעול בסנכרון מערכות לטובת העובד.

בין לקוחותינו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי