דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - מקצוענות נטו בשבילך
מאמרים

שעון נוכחות על סוגיו השונים ואופן בחירתו

9 אוקטובר, 2016

הצורך של מעסיקים לשלוט על נוכחות העובדים במקום העבודה הכרחי בכדי לנהל עסק או ארגון מודרני ושעון נוכחות אמון על כך. שעון הנוכחות משמש עבור רישום כניסה ויציאת עובדים לצורך חישוב שעות עבודה בפועל וכן לחישוב נוכחות במקומות מסוימים כמו מתקן מאובטח, חדר אוכל ועוד. כבר שנים רבות ברור שהחתמת עובדים בשעון נוכחות משפיעה משמעותית על  פריון העבודה וזאת גם הסיבה שמידי פעם פורצים סכסוכי עבודה בין קבוצות עובדים למעסיקים או האוצר המעוניינים להתייעל אפילו כיום.

סוגי שעוני הנוכחות הקיימים

  • שעון נוכחות מכני – מוכר לנו בעיקר כדרך לא מחמיאה להציג בסרטים קריירה משמימה בסצנת "דפיקת כרטיס" במסדרון אפרורי. השעונים האלה מנקבים כרטיס קרטון אישי ועדיין קיימים ועושים את מלאכתם נאמנה בארגונים ועסקים רבים. חולשתם האמיתית טמונה בצורך להזין את הנתונים למחשב ידנית בסוף החודש ובקלות הרבה שאפשר לבצע החתמות עבור לא אמינות עבור חברים.
  • שעון נוכחות אלקטרוני – שעון נוכחות בו מתבצעת העברת כרטיס מגנטי אישי במכשיר דיגיטלי בכניסה ויציאה ממתחמים. איסוף הנתונים ממכשירים אלה קל ואוטומטי הרבה יותר. אם כי, גם פה יש פתח רחב לתרגילים שונים של החלפת כרטיסים וזיופם. שכלול נוסף שקיים מתחום זה הינו שעון נוכחות קרבה (RFID) הנוח יותר וחוסך את גיהוץ הכרטיס בשפתי השעון. בשעונים אלה כל שנדרש זה לקרב את הכרטיס המגנטי לשעון.
  • שעון נוכחות ביומטרי – זה אולי הדבר האמיתי בתחום אבטחת המידע וניהול נוכחות. שעונים אלה כבר קשה באמת לתחמן והם הרבה יותר נוחים לכולם כי לא ניתן לאבד את אמצעי הזיהוי. הזיהוי הביומטרי נעשה בדרך כלל באמצעות טביעת אצבע, או כף יד, אך יש גם זיהוי פנים וזיהוי קולי.
  • שעון נוכחות בדיווח טלפוני – שיטה אפקטיבית נוספת לרישום נוכחות הינה באמצעות שיחה ממספר טלפון קווי ולעיתים גם סלולרי באתר הפיזי שבו נדרשת בקרת נוכחות. לשיטה יתרונות מעניינים עם זיהוי קולי (זיהוי ביומטרי) המבטיח אימות מידי של מיקום העובדים וכן לא נדרש ציוד קצה.
  • שעון נוכחות סלולארי – גם בשיטה זאת אין צורך בציוד קצה הממוקם במקומות אסטרטגיים. הפתרון התוכנתי הזה מציע אפליקציית נוכחות המייצרת רישום על פי מיקום וזמן. כמו כן, יש אפשרות לזיהוי נוכחות גם מטלפון שאינו "סמארטפון" באמצעות זיהוי המיקום מחברת הסלולר.

 
כיצד בוחרים שעון נוכחות המתאים לכם?

שעוני נוכחות פיזיים יכולים להוות פתרון סביר במקום קטן שבו הרישום הוא לא סיפור גדול. אם כי במחירים של שעוני הנוכחות כיום אין לכך סיבה כלל. שעון ומדפי כרטיסים בכניסה אינם נחוצים כשיש כל כך הרבה אלטרנטיבות נוחות. זיהוי ביומטרי מצוין כשהדגש הוא אבטחת מידע, כמו באתרים מסווגים או בנוכחות קהל גדול כמו קאנטרי קלאב אך עלולים לעשות לא מעט כאב ראש בשל בעיות בזיהוי. שעוני נוכחות אלקטרוניים מספקים בהחלט במקומות שבהם רמת הלויאליות הינה גבוהה, כמו חברות היי טק או מקומות כמו בתי ספר שבהם הברזת עובדים אינה אפשרית. הפתרונות הקלילים באמצעות אפליקציות או התקשרות למספר נוכחות יכולים להוות פתרון מעניין לגופים קטנים שלא מעוניינים בציוד קצה או שער כניסה שנפתח בהתקשרות.

לפיכך, כל מקרה לגופו. בבחירת שעון נוכחות יש לקחת בחשבון עלויות לצד צרכים ולשקלל את הנתונים בהתאם. באפיון הצרכים שלכם תבחנו את סדר העדיפויות שמתאים לכם: נוחות מול מחיר ואמינות מול אימות. בכל בחירה שמתקבלת יש רק דבר אחד שתמיד קובע וזה השירות. לשעון נוכחות יש השפעה משמעותית על הביצועים בארגון ולכן כדאי ללכת על שעון המגיע עם שירות, תמיכה ואחריות בהתאם.

בחרנו בחברת מלם שכר כשותפים לביצוע הפרויקט...אנו כבר יכולים להעיד על המקצועיות, הגמישות והדבקות במטרה שהפגינה מלם שכר בכל שלבי הפרויקט. אנחנו סמוכים ובטוחים שיחד עם מלם שכר נוכל להציע ללקוחותינו סטנדרט חדש ומתקדם ולהמשיך ולשמש גוף מוביל בתעשייה. רונן גטר, סמנכ"ל כספים ב- T&M

השותפים שלנו

עיריית ירושלים
אלבר
מנורה מבטחים
Log On
עיריית רמלה
ZARA
אל על
novo nordisk
הרשות לשיקום האסיר
הסוכנות היהודית
אמי"ת
עיריית בת ים
אוליצקי
כמיפל
שיח סוד
עיריית ראשון לציון
one
מלון ממילא
המרכז הרפואי זיו
יד ושם

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי