דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - התאמה מושלמת לצרכיך
מאמרים

מהם הפתרונות שמציעה המסלקה הפנסיונית?

12 ינואר, 2017

מסלול חיינו הבוגרים במדינת ישראל עובר לרוב סביב השירות הצבאי, עבודה, לימודים וחזרה לשוק העבודה. כל אחד ואחת מאתנו עוברים מסלול דומה או זהה, כשאנו לומדים מניסיונם של הורינו וחושבים להשאיר כסף בצד לימים בהם לא נוכל עוד לעבוד ולהתפרנס.

מוצרים פנסיוניים 

לפי החוק בישראל, לכל עובד במדינה, יש לפתוח קרן פנסיה מרגע קליטתו, אליה הוא מפריש אחוז מסוים משכרו ואחוז מסוים מופרש על-ידי המעסיק לגיל הפרישה. לאורך הזמן, אנו רוכשים מוצרים פנסיונים נוספים באמצעות פוליסות ביטוח שונות כגון: קרנות פנסיה, קופות גמל, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות, מוצרי ריסק – מוות ואובדן כושר עבודה. החיים כשלעצמם, מזמנים לנו מעברים מסוגים שונים, ואנו מוצאים את עצמינו מחליפים מקומות עבודה, משנים תחומי עיסוק ועניין, פעם אנו שכירים, פעם עצמאיים. כשם שאנו גדלים ומתפתחים בכל שנה, כך מתווספות ומתחילות פוליסות חדשות בכל מקום עבודה חדש. ארגונים מסוימים עובדים עם חברות ביטוח מסוימות, וכך, נוצר מצב, שלאורך שנים, הכסף שחסכנו במקומות שונים, נמצא "למשמרת" בידי חברות וסוכנים שונים, שאין לנו קשר ישיר איתם. אם העתקנו מקום מגורים, ולא עדכנו את חברת הביטוח דרכה בוצעה פוליסת ביטוח, גם המידע של הדו"ח השנתי הנשלח בדואר אחת לשנה, לא מגיע ליעדו.

הפתרון: מערכת מידע  - מסלקה

משרד האוצר יזם דרך שתסייע לחוסכים לאתר את הכספים אותם חסכו לאורך שנים, והקים מערכת מידע, שתאסוף מכל חברות הביטוח ובתי ההשקעות את המידע על המוצרים הפנסיונים שלנו. מערכת המידע הזו נקראת מסלקה או מסלקה פנסיונית. היא אמורה לחבר בין כל "השחקנים" בשוק החיסכון הפנסיוני כגון: חברות הביטוח ובתי ההשקעות, סוכני הביטוח והיועצים הפנסיונים, היועצים הבנקאיים והיועצים העצמאיים, המעסיקים והחוסכים.

מטרתה לאפשר לכל חוסך, לקבל מידע על החיסכון הפנסיוני שלו ולהנגיש את הייעוץ הפנסיוני לכלל האוכלוסייה תוך הורדת העלויות. בשלב הבא, תאפשר המסלקה הפנסיונית, לבצע פעולות כספיות באופן פשוט, זול ואמין.

המסלקה הפנסיונית הינה אמצעי להעברת מידע בלבד ואינה רשאית לשמור את המידע, לכן, כעבור שבעה ימים, כל המידע שנאסף עבור כל חוסך יימחק מהמערכת. הצורך בהקמתה נבע מהבעייתיות בה חברות הביטוח הקימו מערכות מידע שונות, אשר אופן השימוש בהן שונה. בנוסף לכך, גם סוכני הביטוח והיועצים הפנסיוניים למיניהם, הקימו לעצמם מערכות מידע, וכאשר בא אדם, אשר כספיו מצויים במקומות שונים, ומעוניין לקבל מידע עדכני על מצב חסכונותיו, אין ביכולתו של סוכן הביטוח או היועץ הפנסיוני לקבל את המידע הכולל מכלל המערכות. בעייתיות זו גורמת לפגיעה של ממש באיכות הייעוץ והתאמת המוצר ללקוח, כיוון שהן נגזרות של שלמות המידע ופירוט הדוחות הכספיים של הלקוח. כמו כן, קיים מצב אבסורדי, בו אדם פתח קופת גמל בבנק, וזאת נרכשה על ידי בית השקעות, שעבר לידי בית השקעות אחר, שנרכש על ידי חברת ביטוח, וכיום הוא אינו יודע היכן כספו ומה הסכום שנצבר לו. בחלק מהמקרים, החוסכים אינם שומרים את הדוחות השנתיים, או כפי שציינו, שינו את כתובתם ואינם מקבלים יותר את הדוחות בדואר.

במקרים מצערים יותר בהם אדם הלך לעולמו, יורשיו מתקשים לאתר את המידע אודות חסכונותיו, להם הם זכאים.

לסיכום

המסלקה הפנסיונית תאפשר כתובת אחת להשגת כל המידע אודות המוצרים הפנסיונים שלנו. הגופים המוסדיים יהיו מחויבים להתחבר למסלקה ולענות על שאילתות ממנה. המסלקה הפנסיונית, תנגיש מידע על חסכונותינו תוך 3 ימים, ותוזיל את עלויות התפעול בשוק כולו כיוון שהינה כתובת אחת למסירת המידע בפורמט אחיד בין כל נותני השירותים.

 

 

 

 

 

 

 

מצאנו בחברת מלם שכר, חברה של אנשים מדהימים עם לב רחב, גמישים, נכונים תמיד להקשיב ומוצאים פתרונות בזמן אמת. שמעון לוי, סמנכ"ל משאבי אנוש, רשת פתאל

השותפים שלנו

ZIM
ק.א.ל
מנורה מבטחים
רשות המסים
אופטיקה הלפרין
IAI
מוזיאון ישראל, ירושלים
וולדורף אסטוריה
אלבר
מלון מצודת דוד
אוליצקי
עמיתים
UniLink
nextcom
BDO
מגדל אור
ברנקו וייס
קרביץ
Adidas
עיריית תל אביב יפו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי