דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - מקצוענות נטו בשבילך
מאמרים

ניהול מתקדם של החיסכון הפנסיוני

23 מרץ, 2017

קרן הפנסיה היא אחד הגורמים החשובים לעתידו של כל עובד ולרווחתו בהגיעו לגיל הפרישה. עובדים רבים וגם עצמאיים נוטים להתעלם או לא להקדיש את תשומת הלב הראויה למרכיב חשוב זה בחיסכון. הדבר מתרחש במיוחד בגיל צעיר כאשר גיל הפרישה נראה רחוק וכמשהו לא רלוונטי. כמובן שזו טעות כי מסלול הפנסיה שנבחר ישפיע עלינו ועל רמת החיים שלנו בעתיד הלא רחוק. משום כך יש להקדיש תשומת לב רבה לנושא חסכון פנסיוני ולעבוד במקומות שמפרישים סכום זה כחוק ואשר מאפשרים לעובדים שלהם לעקוב אחר הסכומים ולדעת כי כספיהם נמצאים בידיים טובות.

מה הוא חיסכון פנסיוני?

חיסכון פנסיוני הוא חיסכון לצבירת סכומי כסף אשר ישמשו את העובד בעת הצורך. בדרך כלל יש שלושה מצבים שבהם נשתמש בכספים אלה:

  • גיל פרישה – כאשר העובד מגיע לגיל פרישה, הכסף שחסך בכל שנות עבודתו עומד לרשותו לחיי היום יום שלו כמשכורת קבועה. גובה משכורת זו נקבע בהתאם לסכומים שהופרשו ובהתאם למשכורת הבסיס שאותה הרוויח במהלך חייו.
  • אובדן כושר עבודה – מרכיב בחסכון הפנסיוני כולל את השכר של העובד בעת מחלה או פציעה. בכך עומד לרשותו גב פיננסי גם בתקופות קשות.
  • פטירה – כאשר העמית הולך לעולמו, משמשים כספי הפנסיה את שאריו למחייתם. עליו לקבוע מי הם השארים ומי זכאי לקבל את הסכומים הללו בעת פטירתו.

 

כיצד מתבצע החיסכון?

מדי חודש מפרישים העובד או העצמאי אחוז מהשכר שלהם לקרן הפנסיה. בחוזה ההעסקה של העובד רשום כמה אחוזים משכרו הוא משלם, וכמה המעסיק שלו מפריש לטובתו. הכספים שמפריש המעסיק הם חלק מהתנאים הסוציאליים שנקבעים עם תחילת ההעסקה.

בניגוד למוצר פיננסי אחר, חייב חיסכון פנסיוני להיות מושקע רק בגופים פיננסיים המאושרים על ידי המפקח על הבנקים. המטרה היא מניעת סיכון מיותר של אובדן הכספים והשארת העובד ללא כל גב כלכלי בעתיד. משום כך אפיקים אלה הם סולידיים, בדרך כלל, ולא כוללים סיכונים או תשואות בלתי צפויות.

מצד אחד פטור הכסף המושקע בחיסכון פנסיוני ממס, אך מוטלות עליו מגבלות בכל הקשור למועד משיכת הכספים.

מערכת ממוחשבת לניהול חיסכון פנסיוני

מקומות עבודה גדולים מוצאים עצמם מעסיקים מאות ואף אלפי עובדים. חלקם התחילו לעבוד במקום מצעירותם, אך חלקם מגיעים והולכים ככל מקום עבודה אחר. בדרך כלל ממשיכים העובדים לחסוך את כספי הפנסיה שלהם באותו גוף פיננסי שאליו הם רגילים, גם אם הם מגיעים למקום עבודה חדש ואף אם הם מחליפים קריירה.

משום כך על המעסיק לנהל במקביל קשר עם גופים פיננסים רבים ולהפריש מדי חודש כספים לפי נוסחאות שונות, התלויות בחוזה ההעסקה של העובדים. כדי לעשות זאת ביעילות, מומלץ להשתמש במערכת ממוחשבת לניהול חיסכון פנסיוני.

מהי המערכת הממוחשבת?

מערכת זו מאפשרת להזין מראש נתונים לכל עובד בהתאים לחוזה ההעסקה שלו. אחוזי נתונים כגון אחוזי ההפרשה לפנסיה, רמת השכר שלו והגוף הפיננסי שמבצע עבורו את החיסכון מוזנים מראש. מערכת הפנסיה הממוחשבת תדע איך לחשב במדויק את הכספים מדי חודש, בהתאם לכל עובד ועובד ולנתונים הרלבנטיים עבורו.

נוסף על כך, מאפשרת המערכת להפיק דוחות ושאילתות, כך שהמעסיק יודע בהווה ובעתיד מהם הסכומים שהוא צפוי לשלם. כמובן שסכומים אלה הם חלק מההוצאות השוטפות שלו ולכן הוא זקוק למערכת שתדע לחשב עלויות אלה ולהוסיפן לעלויות הקיימות.

היתרון במערכת ממוחשבת לחסכון פנסיוני הוא שהמערכת יודעת לפעול מול מערכות שכר ממוחשבות שונות. נוסף על כך יודעת גם המערכת לעבוד מול גופים פיננסיים שונים ומחשבת את העלויות בהתאם לרגולציה ולחוקים הקיימים.

המוטו של פתאל הוא לארח באהבה, אנחנו מצאנו במלם אנשים שבאמת עושים הכל, מכל הלב. שמעון לוי, סמנכ"ל משאבי אנוש, רשת פתאל

השותפים שלנו

כללית
עירית חולון
עיריית ירושלים
אל על
UniLink
מלון מצודת דוד
הסוכנות היהודית
הארגז
הספארי
עמותת אותות
יד ושם
בי"ח רמב"ם
מלונות דן
Log On
משרד הבריאות
וולדורף אסטוריה
קבוצת א.ש.ל
רשות המסים
דואר ישראל
R.G.E

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי