דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - התאמה מושלמת לצרכיך
מאמרים

השלכות הסליקה הפנסיונית לשנים 2017-2018

25 מאי, 2017

עד כמה הציבור מעורב בחיסכון הפנסיוני שלו?

משרד האוצר טרם פרסם נתון שעונה על השאלה הזאת אבל המגמה ידועה, הציבור ממשיך לגלות חוסר מעורבות בכספי הפנסיה. כך הסתמן כבר בשנת 2009 מסקר שביצעה המועצה הישראלית לצרכנות. מנתוני הסקר עלה כי 86 אחוז מהשכירים בארץ לא ידעו היכן מושקעים כספי החיסכון הפנסיוני שלהם, המעורבות בבחירת מוצרים פנסיונים עמדה על כ- 67 אחוז בלבד וכשזה הגיע למוצר הפנסיוני הכולל ביטוחי חיים, הסתבר שכ-70 אחוז כלל לא ידעו האם החיסכון שלהם כולל ביטוח למקרי מוות. בסקר שערך מכון TRI כמה שנים לאחר מכן, המגמה המשיכה להדאיג. על פי הסקר, שפורסם בשנת 2013, כ- 33 אחוז מהשכירים לא ידעו כמה כסף מפריש עבורם המעסיק לטובת פנסיה וכ- 29 אחוז לא בדקו האם המעסיק הפריש את הסכומים הנדרשים. 

מי משתמש באתר הסליקה של האוצר?

על מנת לעשות סדר בנתונים, לייצר שקיפות, למנוע טעויות בהעברת הכספים ולהקל על הציבור, הקים משרד האוצר אתר אינטרנט, המאפשר לציבור לקבל תמונה מלאה של הנתונים, באמצעות המסלקה הפנסיונית המרכזית. המידע אומנם לא ניתן בחינם אבל מדובר בעלות של שקלים בודדים ועד עשרות שקלים בלבד לביצוע פעולות כגון קבלת דו"חות תפעוליים, בקשת נתונים כספים שהועברו במערכת, בקשה למידע על יתרות פיצויים ועוד.  למרות כל זאת, המסלקה הפנסיונית כצינור להעברת מידע, משמשת את הציבור בעיקר באמצעות החברות המנהלות, חברות הביטוח והיועצים הפיננסים. בפועל, בדומה לניהול כלל המוצרים הפנסיונים, נראה שהציבור מעדיף לתת הרשאה ויפויי כח לאנשי המקצוע שמבינים בתחום ואכן, האתר מאפשר זאת.  

לאן מועדים פניהם של תהליכי הרגולציה?

המסלקה הפנסיונית, בפיקוח משרד האוצר, נועדה לעשות סדר בהעברת מידע מגופי הביטוח, הפנסיה והגמל אולם בפועל היא נמצאת בעיקר בשימוש הגורמים המקצועיים, כגון סוכנים ויועצים מטעם חברות הניהול והביטוח. כזכור, בשנת 2016, הוגשו ואוחדו שלוש עתירות בגין המסלקה לבית המשפט העליון מצד גורמים מקצועיים, אשר טענו בין היתר נגד העלויות הכספיות הכרוכות בביצוע פעולות שעד אז ניתנו חינם, בעיות בניהול המידע וכשלים שונים. בסופו של יום, בדצמבר 2016 משכו העותרים את העתירות ומערכת הסליקה ממשיכה להתקדם. על פי התקנות המעודכנות, החל מפברואר 2017, בנוסף למעסיקים של מעל ל-100 עובדים, חוייבו גם מעסקים של בין חמישים למאה עובדים לדווח על הפקדות לחיסכון פנסיוני באמצעים דיגיטליים ובקובץ דיווח אחיד, כפי שנקבע על ידי משרד האוצר. תמורות אלו הפכו את תקנות הסליקה הפנסיונית, שכזכור נכנסו לתוקפן כבר בשנת 2014, לעובדה מוגמרת והמעסיקים וחברות הניהול החלו להערך בהתאם. החל מה- 1 בפברואר 2018 ייחויבו גם מעסיקים עם פחות מחמישים עובדים להצטרף לחובת הדיווח הדיגיטאלית. מי שעוד לא נערך בהתאם, כדאי שיעשה זאת באופן מיידי. 

פתרונות למעסיקים וגופים מוסדיים

לאור העובדות הנוכחיות ומאחר והמסלקה אמורה בעתיד אף לאפשר ביצוע העברות כספים, פותחו מערכות ניהול עבור מעסיקים וגופים מוסדיים, המבטיחות תמיכה מלאה בהעברת הדיווחים למסלקה המרכזית של משרד האוצר. המערכות הממוחשבות מוודאות שהמידע יועבר באופן מדיוק ועל פי דרישות אגף שוק ההון באוצר. מערכות הניהול המדוברות דואגות לעמידה בכל התקנות והרגולציה ואם וכאשר יחולו שינויים נוספים בתקנות, יינתן להם פתרון. מה שכן, חשוב מאוד להקפיד ולבחור מערכות גמישות ומאובטחות, שתואמות לכלל מערכות השכר הקיימות במשק, כך שגם במידה ותוחלף מערכת השכר באירגון, מרכז הסליקה הממוחשב של האירגון יוכל להמשיך ולתת שירות כסדרו. כמובן ששירותי סליקה כאמור, מייעלים את העבודה האירגונית, חוסכים זמן יקר של ביצוע ומעקב ומונעים טעויות אנוש בעת העברת המידע.

 

בסופו של יום מערכת הסליקה של משרד האוצר פועלת לשקיפות בשוק החיסכון הפנסיוני, להנגשת מידע, הצלבת נתונים וסדר כללי בכל מה קשור לכספי הציבור. משרד האוצר רואה בחומרה התנהלות של גופים מוסדיים ועסקיים שאינם עומדים בתקנות החדשות וכבר הודיע שבהמשך יוטלו קנסות על העוברים על החוק. כל מה שנותר לעשות כעת, הוא להצטרף למהפכת הדיווחים הדיגיטאלית ולהצטייד במרכז שירותי סליקה ותשלומים ממוחשב עבור האירגון, לנוחיותם של המעסיקים ולרווחת של העובדים!

 

פיתוח המערכת חיזק את השותפות האסטרטגית עם מלם שכר. שמעון לוי, סמנכ"ל משאבי אנוש, רשת פתאל

השותפים שלנו

IAI
כמיפל
מלונות אפריקה ישראל
וישיי
הראל
רשות הטבע והגנים
בית ברל
עירית חולון
מועצה אזורית מנשה
אל על
עיריית אשדוד
nextcom
מגדל אור
מזרחי טפחות
ברנקו וייס
מלונות בראון
הלמן אלדובי
אגד
קו האופק
UniLink

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי