מלם שכר - השכר שלנו, השקט שלך
שבת, חג ומועד

שבת, חג ומועד

מהם ימי החג בהם אין להעסיק יהודים?

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי אין להעסיק עובדים במהלך תשעת מועדי ישראל: יומיים בראש השנה, יום ביום הכיפורים, יום בסוכות, יום בשמחת תורה, יום ראשון ואחרון של פסח, יום ביום העצמאות ויום אחד בשבועות. בנוסף- ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל (ונפגעי פעולות איבה), אין להעביד את קרוביו (מקרבה ראשונה)של החלל. מי שאינו קרוב משפחה מדרגה ראשונה רשאי לקחת ביום זה יום חופשה על חשבון ימי חופשתו השנתית.

מהם ימי חג בהם אין להעסיק מי שאינו יהודי?

עובד שאינו יהודי זכאי להיעדר מעבודתו בימי החג המקובלים עליו לפי דתו- הנוצרית, המוסלמית או הדרוזית. עובד כזה יודיע למעסיקו האם ברצונו להיעדר על חשבון ימי חג במהלך החגים היהודיים או במהלך ימי חגיו - לפי בחירתו.

האם יום הזיכרון הוא חג בו אין להעסיק עובדים?

לא. קרובים מקרבה ראשונה של החלל זכאים להיעדר מעבודתם ביום הזיכרון, בלא ניכוי משכרם. לעניין שאר העובדים דין יום הזיכרון כדין ערב חג (העצמאות).

מהו התשלום לעובד אשר היה צורך להעסיקו בחג?

ראשית, יש לציין כי חל איסור להעסיק עובד במהלך תשעת ימי החג, ללא היתר. עובד אשר עבד באיזה מימי החג, יקבל שכר בסיס אשר יהווה לפחות 150% משכרו הרגיל. בעבור שעות נוספות יינתן תשלום נוסף בהתאם. התשלומים האמורים הינם בנוסף לתשלום "דמי חגים" המשולמים לכל העובדים.

האם עובד זכאי לתשלום בעבור ימי חג בהם אינו מועסק?

עובד חודשי יקבל תשלום בגובה משכורתו הרגילה על אף שנעדר בימי חג האסורים לעבודה . עובד שעתי או יומי יהיה זכאי לתשלום עבור ימי החג אם הינו בעל וותק של שלושה חודשי עבודה במקום העבודה ולא נעדר מהעבודה יום לפני החג ויום לאחר החג ללא הסכמתו של המעסיק. עובד שכזה לא יהיה זכאי לתשלום בעבור ימי חג החלים בשבת או ביום שכרגיל העובד אינו מועסק בו. גם אם עובד בישראל הינו עובד זר, הוא זכאי לימי חג לפי דינה של מדינת ישראל.

למותר לציין כי עובדים ומעסיקים הכפופים להסכם או נוהג המיטיבים עמם בעניין זה, יפעלו בהתאם.

האם עובד שאינו יהודי זכאי לתשלום עבור ימי חג יהודיים?

עובד שאינו יהודי יכול לבחור שלא לעבוד במועדי ישראל, או בחגי דתו. במקרים רבים מקום העבודה סגור במועדי ישראל ואם העובד בוחר שלא לעבוד בחגי דתו, הרי שההיעדרות במהלך חגי ישראל נכפית עליו. אף על פי כן הפסיקה נוטה שלא לחייב את המעביד בכפל תשלום במקרים כאלה גם בחגי ישראל וגם בחגיו של העובד. היעדרותו של העובד בחגי ישראל תיזקף במקרים כאלה על חשבון ימי חופשתו הצבורים.

מהי מנוחה שבועית?

מנוחה שבועית היא יום השבת ליהודי, או יום ראשון או שישי למי שאינו יהודי. המנוחה השבועית של יהודי תחל מכניסת השבת ותמשך לא פחות משלושים ושש שעות רצופות.

כיצד מחושב הגמול בעבור עבודה במנוחה השבועית?

כעיקרון, אסורה העסקה ביום המנוחה השבועית ללא היתר משר העבודה והרווחה. אם במקרים חריגים העובד בכל זאת הועסק ביום זה, בעבור שעות עבודה מכניסת השבת ועד צאתה ישולם לעובד שכר בגובה 150% משכרו הרגיל. לפיכך, בעבור השעתיים הנוספות הראשונות בשבת ישולם לעובד שכר בגובה 175% משכרו הרגיל, ובשעות שאחריהן ישולם לו תשלום בגובה 200% משכרו הרגיל. לרוב, בהתאם להוראות ההיתר הקונקרטי להעסקה במנוחה שבועית, במידה שעובד הועסק ביום המנוחה השבועי, מלבד תוספת השכר על המעסיק לתת לעובד שעות מנוחה חלופיות.

קיבלנו ממלם שכר שרות מצוין אשר התבסס בין היתר על אינטגרציה מקצועית, זמינות גבוהה, גישה חיובית, מענה ופתרון לשאלות ודרישות בתהליך ומעל לכל- התאמת המערכת לתהליכי העבודה בארגון ולא להפך.
בלה צור, משאבי אנוש, עיריית בת ים

השותפים שלנו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי