מלם שכר - התאמה מושלמת לצרכיך
דמי הבראה

דמי הבראה

מהם דמי הבראה?

על פי הסכמים קיבוציים וצו הרחבה לתשלום דמי הבראה, על מעביד לשלם דמי הבראה לעובד בעל וותק עבור הוצאות ההבראה והנופש של העובד, בכדי לרענן את כוחותיו. כיום עובד אינו צריך להוכיח הוצאות לנופש בכדי לקבל את דמי ההבראה וכל עובד בעל וותק של שנה זכאי לקבלם.

מהו גובה דמי ההבראה?

זכאות לדמי הבראה נובעת ממקורות שונים ולפיכך גובה דמי ההבראה נקבע בהתאם למקור הזכאות או ההסכם הקיבוצי החל על העובד. עם עליית הוותק עולה מספר ימי הזכאות והסכום הכולל המגיע לעובד. לעובדים במשרה חלקית ישולם סכום יחסי. נכון לשנת 2015, במגזר הפרטי זכאי העובד ל-378 ₪ בעבור כל יום הבראה, כאשר בשנה הראשונה לעבודתו זכאי ל-5 ימים שכאלה(היינו 1,890 ₪ בשנה). במגזר הציבורי ומוסדות ההסתדרות, מספר ימי ההבראה וגובה התשלום בעבור כל יום הבראה הינם גבוהים יותר מהקבוע למגזר הפרטי.

מי זכאי לדמי הבראה?

כעיקרון עובד זכאי לדמי הבראה רק לאחר השלמת שנת עבודה מלאה. עם זאת, בהתאם להסכמים שונים, כגון ההסכמים הקיבוציים במגזר הציבורי, ייתכן כי הזכאות לתשלום דמי הבראה תעמוד לעובד מן היום הראשון.

האם חל מס על דמי הבראה?

דמי ההבראה חייבים במס הכנסה, ביטוח לאומי וביטוח בריאות, כשכר רגיל. עם זאת יש לפרוס את התשלום החד פעמי לצורך החיוב ל-11 חודשים אחרונים והחודש השוטף.

מהי תקופת ההתיישנות לתביעת דמי הבראה?

עד לינואר 2018 הדין קבע כי כל עוד לא סיים העובד את עבודתו, ניתן לתבוע דמי הבראה במשך שבע שנים. לאחר סיום העבודה במקום העבודה, ניתן לתבוע דמי הבראה רק בגין השנתיים האחרונות לעבודה בלבד.
ביום 08.01.2017 פורסם תיקון לצו ההרחבה בעניין דמי הבראה, לפיו למעשה תקופת ההתיישנות בנוגע לתביעה של דמי הבראה היא לפי הדין הרגיל- כלומר שבע שנים. גם אם התביעה מוגשת לאחר סיומם של יחסי העבודה.

האם עובד הנמצא בחופשת מחלה זכאי לצבור וותק לצורך תשלום דמי הבראה?

חוק דמי מחלה קובע כי דין דמי מחלה הינו כדין שכר עבודה. לפיכך, בתקופת היעדרותו של עובד בשל מחלה, המזכה אותו בתשלום דמי מחלה, הוא ימשיך לצבור וותק לעניין זכאות לדמי הבראה.

זמינות הנתונים במערכת והאפשרות לצפות בהם מכל מקום, נוחה ומסייעת לנו לקבל החלטות בארגון בכל זמן נתון. אל על

השותפים שלנו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי