דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - מקצוענות נטו בשבילך
חקיקה בנושא מס הכנסה

היטל על העסקת עובדים זרים ושוהים בלתי חוקיים

בהמשך לשאלות חוזרות ונשנות בנושא היטל על העסקת עובדים זרים ושוהים בלתי חוקיים, ביום 22.11.2011 פרסמה רשות המסים בישראל חוזר עם הבהרות בנוגע להוראות החוק ועמדת רשות המסים בנושא זה.
להלן נוסח החוזר:
עפ"י סעיף 45 לחוק התוכנית להבראת כלכלת ישראל (תיקוני חקיקה להגשת יעדי התקציב והמדיניות הכלכלית לשנות הכספים 2004 - 2003), התשס"ג-2003 (להלן - "החוק") והתיקונים שבעקבותיו, מעסיק חייב בהיטל בשיעור של 20% (קיימים שיעורי היטל מופחתים לענף החקלאות, ענף המסעדות האתניות, ענף התעשייה וענף הבניין) מסך כל ההכנסה של העובד הזר ששילם בשנת המס.
לעניין זה, עובד זר הינו יחיד שאינו תושב ישראל ואינו אזרח ישראלי. יודגש כי ההגדרה של עובד זר, כמשמעותה בחוק עובדים זרים, כוללת גם שוהים בלתי חוקיים, שכן ברור שעובדים אלו אינם תושבי ישראל ואינם אזרחים ישראלים.
עמדה זו אף קיבלה חיזוק בפס"ד טלרום (עמ"ה 1061/07), בו נקבע כי עובד זר אינו יכול להיחשב כתושב ישראל לעניין תשלום ההיטל.
עפ"י סעיף 46 לחוק, המעסיק ישלם את ההיטל במועדים שנקבעו לתשלום מס שנוכה במקור מהכנסתו של העובד הזר. כמו כן, נקבע בסעיף 47 לחוק כי "הוראות פקודת מ"ה יחולו, בשינויים המחייבים, על ההיטל כאילו היה מס שיש לנכותו מההכנסה של העובד הזר, לרבות ההוראות שעניינן דיווח, גביה ועונשין אלא אם כן נקבע אחרת לעניין מסוים לפי פרק זה, ויראו מעסיק שלא שילם את ההיטל כמי שניכה מס במקור ולא שילם אותו לפקיד השומה כאמור בסעיף 219 לפקודה".
המעבידים מתבקשים להקפיד על תשלום ההיטל במועד כאמור בהנחיה זו, גם לגבי שוהים בלתי חוקיים.
שינוי הגדרת "עובד זר"
בספר החוקים 2283 מיום 16.3.2011 פורסם תיקון בחוק התכנית להבראת כלכלת ישראל (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב והמדיניות הכלכלית לשנות הכספים 2003 ו-2004), כך שנוסף בהגדרה חריג נוסף, שלא ייחשב כעובד זר לצורך הטלת היטל עובד זר:
עובד זר בעל אגרה ורישיון ישיבה שניתנו לו מכוח הסכם חופשת עבודה בין מדינת ישראל ובין מדינה אחרת (עובד שהגיע לחופשה ועבודתו בישראל היא מטרה משנית, תקופת שהות בישראל לא יותר משנה, תקופת עבודה אצל מעסיק לא יותר מ- 3 חודשים. כמו כן נקבעו תנאים נוספים בסעיף).

השותפים שלנו

עירית חולון
סקאל
קרביץ
עיריית ראשון לציון
המכללה האקדמית עמק יזראל
אלבר
בנק יהב
בית ברל
IAI
הסוכנות היהודית
אמי"ת
מגדל אור
אוליצקי
כללית
טומשין
בי"ח רמב"ם
ZARA
Qualitest
ברנקו וייס
משרד הבריאות

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי