דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - התאמה מושלמת לצרכיך
חקיקה בנושא מס הכנסה

שינויים בנוגע להטבה ממס בגין מגורים ביישוב מזכה לפי סעיף 11 לפקודת מס הכנסה

ביום 9.12.2015 פורסם ברשומות חוק הטבות במס וייעוץ במס (תיקוני חקיקה), התשע"ו-2015, במסגרתו תוקנו סעיף 11 לפקודת מס הכנסה והחוק לסיוע לשדרות וליישובי הנגב המערבי. החוק החדש קובע ניקוד לכל ישוב לפי קריטריונים שונים. ישוב אשר עונה על הקריטריונים, שנקבעו, מוגדר כ-"ישוב מוטב". החל משנת המס 2016 הטבת מס זו נקבעת בהתאם לניקוד ולקריטריונים הנ"ל. סעיף 11 לפקודה, בנוסחו החדש, קובע כדלקמן: 

  1. ההטבה תחושב על ההכנסה החייבת מיגיעה אישית.

  2. ישוב שנמצא בתחום הניקוד המזכה בשנת המס, יחולו לגביו הכללים של מתן ההקלה באופן יחסי לתקופת התושבות של הנישום בישוב.

  3. ישוב שהיה ברשימת הישובים עד ליום 31.12.2015 ואינו נמצא ברשימת הישובים המוטבים לשנת 2016, ימשיך לקבל את ההטבה בשנים 2016 ו-2017 (הוראת מעבר). התנאי לקבלת ההטבה הוא שהנישום היה תושב הישוב במשך כל שנת המס (אין יחסיות). ברשימת הישובים המצורפת מדובר בישוב אחד בלבד כפר ורדים. תושב כפר ורדים אשר היה זכאי להנחה בשנת המס 2015, יהיה זכאי להנחה בשיעור של 11% עד לתקרה של 159,120 ₪ (בשנת המס 2016) אם הוא היה תושב כפר ורדים בכל שנת המס 2016. האמור חל גם לגבי שנת המס 2017.

  4. ישוב שנקבעה לו הנחה לפי הוראת מעבר בשל היותו שייך למועצה אזורית שלפחות מחצית מישוביה נכללו ברשימת הישובים המוטבים, יקבלו הנחה כאמור גם בשנים 2016 ו-2017. לגבי ישובים אלו נקבע כי תושב הישוב יהא זכאי להנחה אם הוא גר במהלך כל השנה בישוב. לא תינתן הנחה יחסית.
   להלן רשימת הישובים: אלמוג, אפק, בית הגדי, בקעות, ברור חיל, גבעולים, גיתית, גלגל, דורות, ורד יריחו, זרועה, חמרה, יושיביה, ייט"ב, בקיעים, מירב, מכורה, מלילות, מלכישוע, מסילות, מעגלים, מעלה גלבוע, ניר דוד, (תל עמל), נירן, נתיב הגדוד, רוויה, רוחמה, רשפים, שיבולים, שלוחות, שרשרת, תומר.

  5. ישוב שנמצא ברשימת הישובים המוטבים בשנת המס 2016 ואילך ויצא מרשימה זו בשנים הבאות, לאור ניקוד שנקבע על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה - תושב ישוב כאמור שהיה תושב הישוב במהלך כל שנת המס שקדמה לשנת הוצאת הישוב מהרשימה וגם בכל שנת המס לגביה מתבקש זיכוי (שנת המס שבה הוצא הישוב או שנת המס שלאחריה, לפי העניין, או שתיהן), יהיה זכאי להטבה לפי חוק זה בשנה שבה הישוב הוצא מרשימת הישובים המוטבים וגם בשנה שלאחריה, תושב ישוב כאמור, יקבל הנחה בשיעור שנקבע טרם הוצאתו מרשימת הישובים המוטבים, כמו כן, במקרה זה לא יחולו כללי היחסיות וההטבה מותנית במגורי הנישום במהלך כל השנה.

  6. סכומי התקרות שנקבעו בתיקון זה יתואמו החל משנת המס 2020, למעט התקרה שנקבעה לכפר ורדים אשר תתואם בשנים 2016 ו-2017.

  7. רשות המסים פרסמה רשימת הישובים לפי סמל יישוב, שם הישוב, שיעור ההנחה ותקרת ההנחה.

  8. ההנחה לחייל על פי סעיף 11(ג) לפקודה תהיה בתוקף גם בשנים הבאות והתקרה תתואם החל משנת המס 2020.

  9. באשר לעיר אילת, אין שינוי בסעיף 11 לחוק אזור סחר חופשי באילת והוא ממשיך להיות בתוקף גם בשנים הבאות. ההנחה הינה בשיעור של 10% עד לתקרה של 238,920 ₪ (בשנת 2016).

  10. רשות המיסים מדגישה כי על עובד המבקש הטבה עפ"י סעיף 11 לפקודה או על פי סעיף 11 לחוק אזור סחר חופשי באילת, להמציא למעסיקו טופס 1312 א' ולמלא טופס 101. רק במקרים אלו, רשאי המעסיק להעניק לעובד את ההטבה בכפוף להוראות החוק וללא צורך להפנותו למשרד השומה.

השותפים שלנו

טומשין
מלונות אפריקה ישראל
Log On
טלכלל
גני ירושלים
המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי
אגד
Hilton
מזרחי טפחות
וישיי
מלון יהודה
עיריית ראשון לציון
מלון יערים
משרד הבריאות
אסטרל
אופטיקה הלפרין
דן
ZIM
עיריית תל אביב יפו
יד ושם

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי