דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - מקצוענות נטו בשבילך
פנסיה וקופות גמל

זיכוי לפי סעיף 45א ו/או ניכוי לפי סעיף 47 בגין הפקדות לקופת גמל עצמאית

במטרה לעודד חסכון עצמאי בקופות הגמל המחוקק העניק הטבות מס בתור ניכוי וזיכוי במסגרת סעיפים 45א ו- 47 לפקודת מס הכנסה. במטרה למקסם את הטבת המס ניתן לקבוע את סדר חישוב ההטבות בהתאם לנתונים האישיים כדלהלן :

סדר חישוב ההטבות – זיכוי קודם או ניכוי קודם
לפי סעיף 47 לפקודה, בגין הפקדה לקופת גמל עצמאית, הן לגבי עמית מוטב והן לגבי יחיד שאינו עמית מוטב, ניתנת הטבת מס בדרך של "ניכוי", אשר מפחית את סכום הברוטו למס ההכנסה, וכתוצאה מכך קטן סכום המס בהתאם לשיעור המס השולי של העובד שנע בין 10% ל- 45%, לפי מדרגות המס. בגין יתרת ההפקדה אשר בגינה לא ניתן "ניכוי", מחושבת ההטבה בדרך של "זיכוי ממס" (סעיף 45א), דהיינו הפחתת המס לפי שיעור של 35% מסכום ההפקדה, עד התקרה המותרת בחוק.
המחוקק מאפשר גמישות באשר לסדר מתן ההטבות הנ"ל ("ניכוי" / "זיכוי"), לפיכך לגבי העובדים, שבכפוף להגדרות הקיימות בחוק, זכאים הן לניכוי והן לזיכוי ממס ושיעור המס השולי שלהם הינו בטווח של 10%-33%, כלומר שתקרת משכורתם החודשית כיום הינה עד לסך של 40,230 ₪ (נכון לשנת המס 2011), עדיף לחשב את הטבת המס בשלב הראשון בדרך של "זיכוי ממס" ורק בשלב השני בדרך של "ניכוי".
לעומת זאת לגבי העובדים ששיעור המס השולי שלהם הינו 45%, כלומר משכורתם החודשית כיום עולה על סך של 40,230 ₪ (נכון לשנת המס 2011), עדיף לחשב את הטבת המס בשלב הראשון בדרך של "ניכוי", בכפוף לתקרות הרלוונטיות ורק בשלב השני בדרך של "זיכוי ממס".

בחירת סוג העמית – עמית מוטב או יחיד שאינו עמית מוטב
סכומי הטבת המס בדרך של "ניכוי", בגין הפקדה לקופת גמל עצמאית, מחושבים לפי סוג העמית (עמית מוטב או יחיד שאינו עמית מוטב), אשר נקבע בהתאם לקריטריון של סכום ההפקדה החודשית לקופות (חלק העובד וחלק המעביד, כולל פיצויים). על מנת לקבל סיווג של עמית מוטב יש להפקיד כיום בכל חודש, לפחות סך של 1,329 ₪ (16% מהשכר הממוצע במשק נכון לשנת המס 2011).
לפי סעיף 47 (ב1) (2) לפקודת מס הכנסה, אחוז הניכוי אשר נקבע לעמית מוטב הינו 7% מסכום "ההכנסה הנוספת", כפי שהוגדר בסעיף 47 (א) (5).
אחוז הניכוי שנקבע ליחיד שאינו עמית מוטב הינו 5% בלבד מ"ההכנסה המזכה" כפי שהוגדר בסעיף 47 (א) (1), שאינה הכנסה מבוטחת.
לגבי יחיד שאינו עמית מוטב, שהינו מעל גיל 50, נקבע בתקנות מס הכנסה שאחוז הניכוי יהיה 7.5% (עד לתקרה של 5% מ"ההכנסה המזכה").
לאור האמור לעיל, ברור שלגבי עובד שגילו מעל 50, העונה על הקריטריון של עמית מוטב, כדאי להעדיף במקרים מסוימים לבצע את חישוב הטבת הניכוי לפי התנאים של יחיד שאינו עמית מוטב (7.5% במקום 5%).
כמו כן, תיתכן אפשרות של זיכוי גבוה יותר ליחיד שאינו עמית מוטב כתוצאה מכך שהתקרה לזיכוי הבסיסי הינה "תקרת הכנסה מזכה" בעוד שתקרת הזיכוי הבסיסי לעמית מוטב מוגבלת בהכנסה המזכה המבוטחת.
החל משנת המס 2011 במערכות השכר של מלם שכר מבוצע חישוב אופטימאלי ממוכן של הטבות מס בגין הפקדות עצמאיות לקופות גמל כפי שהוסבר לעיל.

השותפים שלנו

קל אוטו
SQLINK group
משטרת ישראל
קבוצת א.ש.ל
דואר ישראל
nextcom
ZIM
ZARA
בית איזי שפירא
מלון ענבל
Qualitest
שיח סוד
יד ושם
נעמת
אלקטרוניקס פרו
בזק
הולנדיה
Tamares
טמפו
אמי"ת

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי