דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - התאמה מושלמת לצרכיך
חוקים בדיני עבודה

תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (הודעת מבטח בדבר מתן יחס שונה לאדם או בדבר סירוב לבטחו), התשע"ו - 2016

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, התשנ"ח-1998 (להלן – "החוק") אוסר להפלות אנשים עם מוגבלות. החוק קובע, בין השאר, כי מתן יחס שונה בחוזה ביטוח עלול להוות אפליה. יחס שונה אינו מהווה אפליה אם הוא מבוסס על מידע אקטוארי, רפואי או אחר ומתן יחס זה הינו סביר בנסיבות העניין. במידה שמבוטח שילם דמי ביטוח מוגדלים מחמת מוגבלותו, שלא בהתאם להוראות החוק, יהיה זכאי להשבת הסכום העודף ששילם עקב האפליה. במידה שמבטח מסרב לבטח אדם עם מוגבלות, בניגוד להוראות החוק, וקרה מקרה ביטוח, בנסיבות מסוימות יהיה רשאי בית המשפט לפסוק לאותו אדם פיצוי. בנוסף, מבוטח עם מוגבלות שניתן לו יחס שונה או אדם עם מוגבלות שבקשתו נדחתה, רשאי להגיש תלונה בעניין למפקח על הביטוח ולועדת התלונות.

החוק קובע כי במידה שמבטח החליט ליתן למבוטח יחס שונה או סירב לבטח אדם, עליו למסור לו על כך הודעה מנומקת בכתב עם תמצית הנתונים שבבסיס ההחלטה, להודיע לו על אפשרויותיו להגיש תלונה למפקח על הביטוח ולוועדת תלונות, או להגיש תביעה לבית משפט, ואף ליידע אותו שעל חברת הביטוח רובץ נטל ההוכחה להראות כי היחס השונה או הסירוב מבוססים על נתונים כדין . על מידע כאמור להימסר בנוסח כפי שיקבע שר המשפטים. 

ביום 24.02.2016 פורסמו תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (הודעת מבטח בדבר מתן יחס שונה לאדם או בדבר סירוב לבטחו), התשע"ו – 2016, אשר נכנסו לתוקף ביום 25.05.2016, ובהן הנוסח המחייב של ההודעה האמורה אשר תשלח על ידי חברת הביטוח. נוסח ההודעה כולל פירוט המקרים בהם מתן ייחס שונה בנוגע להחלטת חברת הביטוח יחשב להפליה אסורה, הצהרה על חובתה של חברת הביטוח לצרף להודעה האמורה הסבר בכתב התומך בהחלטתה, וכן פירוט דרכי הפעולה האפשריות העומדות בפני אדם, כולל פירוט פרטי ההתקשרות עם המפקח על הביטוח, ועדת התלונות של משרד המשפטים, ונציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

השותפים שלנו

סקאל
אמי"ת
משרד הבטחון
משטרת ישראל
משרד האוצר
הספארי
קרסו מוטורס
יד ושם
עמותת אותות
בית איזי שפירא
הסוכנות היהודית
הסוכנות היהודית
Hilton
IAI
בי"ח רמב"ם
קלאב הוטל
UniLink
קל אוטו
מוזיאון ישראל, ירושלים
עיריית רמלה

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי