דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - התאמה מושלמת לצרכיך
חוקים בדיני עבודה

הקלה בנוגע ליישום תקנות הגנת השכר (דרכים מיוחדות למסירת תלושי שכר), תשע"ז- 2017

בתקנות הכנת השכר (דרכים מיוחדות למסירת תלושי שכר), התשע"ז-2017, אשר פורסמו ברשומות ביום 26.7.2017 (להלן: התקנות) נקבע כי במידה והסכים עובד בכתב לא לקבל תלוש שכר מודפס, רשאי מעסיק למסור לעובד את תלוש השכר, בין היתר, באמצעות אתר אינטרנט מאובטח מטעם המעסיק כהגדרתו בתקנות. תקנה 2(ג)(3) קובעת כי על מעסיק, אשר ינקוט בדרך זו למסירת תלוש השכר, לקבל חיווי בתוך חמישה ימים מהיום הקובע בדבר הגעתו לידי העובד. אם לא התקבל החיווי בתוך חמישה ימים, ימסור המעסיק לעובד תלוש מודפס בתוך חמישה ימים נוספים.

במטרה להקל על המעסיקים המעוניינים להפיץ את תלושי השכר באמצעות אתר האינטרנט המאובטח, ביום 18.2.2019 פרסם משרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים הנחיית אכיפה בנוגע להנפקת תלוש שכר דיגיטלי לאור התקנות, לפיהן:

לעניין האכיפה הפלילית והמנהלית של החובה למסירת תלוש השכר, יראו במעסיק כעומד בהוראות התקנות למסירת תלוש שכר באמצעות אתר אינטרנט מאובטח על ידי שליחת הודעת המערכת לעובד לפיה תלוש השכר זמין באתר האינטרנט ומוכן לצפייה, בכפוף לקיום הוראות התקנות והתנאים הבאים:

 1. המעסיק קיבל את הסכמתו של העובד שניתנה בדרך דיגיטלית באתר האינטרנט המאובטח, לקבלת התלוש דרך אתר האינטרנט המאובטח בהתאם לקבוע בתקנות ויידע את העובד בפרטים הקבועים בתקנה 2(א)(2) בדבר האפשרות והדרך לצפות בתלוש השכר ולהדפיסו.

  לעניין סעיף זה:
  • הסכמה בדרך דיגיטלית תינתן באמצעות טופס הסכמה דיגיטלי כאמור בתוספת לתקנות. חתימה של עובד על טופס דיגיטלי כאמור תיעשה באמצעות אמצעי אבטחה המבטיחים כי העובד הוא זה שאישר את קבלת התלושים דרך אתר האינטרנט.
  • לכל עובד עומדת בכל עת הזכות להודיע על חזרה מהסכמה לצפייה בתלוש השכר באתר המאובטח, וזאת באמצעות הגשת בקשה בכתב, ועל המעסיק חובה לידע עובדו בכך. אין לחייב כי בקשה לחזרה מהסכמה, תוגש אף היא בדרך דיגיטלית בלבד.

 2. ככל שיש תקלה טכנית מתמשכת של 24 שעות ומעלה שאינה מאפשרת את פתיחת התלוש באתר, המערכת מתריעה על כך ונשלח לעובד קישור לפתיחה מחודשת בתוך חמישה ימים מהיום הקובע לפי החוק למסירת תלוש השכר והמעסיק וידא כי אין מניעה טכנית לצפות בתלוש.

 3. במקרה שנשלחה לעובד הודעה מהמערכת כי התלוש מוכן לצפייה והעובד אינו יכול להיכנס לאתר ולהזדהות בנסיבות בהן שכח את הסיסמא שהונפקה לו או מכל סיבה אחרת, על המעסיק לספק פתרון טכני לצפות בתלוש השכר ולהדפיסו בתוך חמישה ימים מהיום הקובע כהגדרתו בחוק הגנת השכר, התשי"ח- 1958.

 4. לעניין תקנה 3(ב) ככל שבסיום יחסי עבודה יתקשה המעסיק לאפשר גישה לאתר האינטרנט לתקופה שלא תפחת מ-12 חודשים, ימסור המעסיק לעובדו תלושי שכר בעד 12 החודשים שקדמו לסיום העסקתו וכן את תלוש השכר האחרון, וזאת מבלי לגרוע מהוראות תקנה 3(א) לתקנות.

מובהר כי החובה של המעסיק לאפשר לעובד לקבל גם את תלוש השכר המודפס למשך 7 שנים מהמועד הקובע למסירת תלוש בחוק בהתאם לתקנה 3(א) לתקנות חלה ממועד קביעת דרך חלופית למסירת התלוש בהתאם לתקנות. לדוגמא, אם ביום 1.1.2019 הסכים העובד לקבל בדרך חלופית אז יצטרכו החל ממועד זה לאפשר לעובד גם קבלת תלוש פיזי.

 • ללקוחות, המעוניינים באפשרות מסירת תלוש שכר באמצעות אתר אינטרנט מאובטח, מעמידה חברת מלם שכר את המערכת "Tlush OL", המאפשרת, בין היתר:

  • גישה אישית של העובדים באמצעות שלושה אמצעי הזדהות: סיסמא אישית, קוד מזהה אינטרנטי או הודעת SMS.
  • צפייה בתלושי השכר מיד עם תום חישוב השכר, לאחר אישור יחידת השכר ואף לפני הגעת התלושים המודפסים לידי העובד;
  • גישה לכל תלושי השכר של העובד, ממועד ההצטרפות לשירות;
  • ניתוח מגמה של נטו העובד ב-12 חודשים אחרונים;
  • הצגת התפלגות רכיבי התשלומים לפי הסוגים השונים בתצורה גראפית;
  • הצגת התפלגות רכיבי הניכויים לפי הסוגים השונים בתצורה גראפית;
  • פירוט סכומי הפקדות (עובד ומעסיק) לקופות הגמל השונות;
  • הצגת הודעות אישיות לעובד, כגון יום הולדת, פקיעת תוקף ביטוחי רכב ועוד;
  • הצגת הודעות ארגוניות לעובדים;
  • צפייה בטופסי 106 השנתי של העובד;
 • הגישה למערכת הינה מאובטחת על בסיס האינטרנט משרתיה של מלם שכר כך שמבחינה טכנולוגית אין ולא נדרשת כל תשתית נוספת בארגון.

 • מערכת זו מונגשת לפי תקנות הנגישות לשירות ופועלת באמצעים שנועדו לסייע לאנשים בעלי מוגבלויות.

 • כמו כן, ניתן להיכנס למערכת באמצעות מכשירי הטלפון החכם והטאבלטים על ידי היישומון "תלוש אונליין".

השותפים שלנו

מלונות דן
טומשין
H&M
מוזיאון ישראל, ירושלים
דן
עיריית אשדוד
עמיתים
מלונות אפריקה ישראל
קרביץ
אמי"ת
קבוצת א.ש.ל
הסוכנות היהודית
משטרת ישראל
כמיפל
יד ושם
בית ברל
SQLINK group
בנק יהב
הראל
משרד הבריאות

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי