דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - התאמה מושלמת לצרכיך
חוקים בדיני עבודה

מידע נוסף על זכויות המעסיק בתקופת הקורונה

ביום 19.3.2020 פרסמה נשיאות המגזר העסקי בישראל מכתב לציבור המעסיקים בנושא הטבות מעסיק הניתנות לעובד במהלך שהותו של העובד בחל"ת ולהלן עיקרי הדברים.

לאור פניות רבות של מעסיקין בדבר רצונם ו/או אילוצם להשאיר הרכבים הצמודים, טלפונים ולעיתים אף את המחשב הנייד בידי העובד בהיותו בחל"ת, כמו גם רצונם של המעסיקים להמשיך ולשלם לעובד את חלקם בהפרשות הפנסיה והפיצויים בכדי לשמר את העובד, זכויותיו ומעמדו ליום שאחרי המשבר, עלתה הסוגיה כי כל הכנסה מדווחת לעובד במהלך שהותו בחל"ת, יש בה כדי לגרוע מסכומי האבטלה ו/או לבטל את תשלומי האבטלה.

קיימת תשובה ראויה לסוגיה זו שיש בה כדי לסייע הן למעסיק והן לעובד, לשמר את מצבו של העובד גם במהלך שהותו בחל"ת במסגרת חוזר מעסיקים מס' 1458 שפרסם ביום 29.6.2015 ע"י המוסד לביטוח לאומי ובו פירוט אופן הדיווח, ניכוי ותשלום דמי ביטוח בגין הטבות שכר הניתנות בזמן שבו שהה העובד בחל"ת כלהלן:

  • הטבות שכר, המשולמות לעובד מידי חודש בתקופת שהותו בחופשה ללא תשלום (להלן: חל"ת), הינן בגדר הכנסת עבודה ולפיכך חייבות בניכוי ותשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות. הטבות שכר אלה כוללות תשלומים שאינם מהווים תשלום שכר ישיר לעובד, כגון: רכב צמוד, טלפון, מחשב, הפרשות המעסיק לפנסיה, קופת גמל ולפיצויים ועוד.
  • הטבה, המשולמת לעובד בתקופת חל"ת (החל מהחודש הראשון לחופשה), משולמת לו למעשה מכוח תקופת עבודתו אצל מעסיקו, ועל כן הטבה זו תיוחס לחודש העבודה שקדם למועד יציאתו של העובד לחל"ת.
  • על המעסיק לייחס את כלל ההטבות ששולמו לעובד בתקופת חל"ת לחודש בעבודה האחרון שקדם למועד יציאתו לחל"ת. סכום ההטבות הינו בגדר שכר נוסף ויחולו לגביו הכללים של תקנה 5 (תשלום ופטור מתשלום דמי ביטוח).למען הסר ספק, יובהר כי סכומי ההטבות ששולמו לעובד בתקופת חל"ת בחודש שקדם לחודש בו יצא העובד לחל"ת, ייחשב כבסיס לחישוב גמלאות מחליפות שכר, הכל בהתאם להוראות החוק.
  • עבור תקופת חל"ת ישולמו דמי ביטוח כפי שנקבע בתקנה 6 (הוראות מיוחדות בדבר תשלום דמי ביטוח), כלומר: עבור 2 החודשים הראשונים – המעסיק ידווח וישלם דמי ביטוח, ללא שינוי.
  • אופן הדיווח עבור הטבה בתקופת חל"ת:
    • ההטבה תדווח בטופס 102 כתשלום נוסף (בקוד 3 או 6)
    • מקרים שבהם תקופת חל"ת חרגה משנה והעובד המשיך ליהנות מידי חודש מהטבות שכר גם לאחר שנה (12 חודשים), יועברו כחריגים לבדיקת המשרד הראשי.

 

השותפים שלנו

R.G.E
יד ושם
טומשין
בי"ח רמב"ם
גני ירושלים
המרכז הרפואי זיו
Hilton
כללית
סקאל
רשות המסים
הלמן אלדובי
עלי שיח
H&M
אגד
הארגז
מזרחי טפחות
Qualitest
UniLink
יד ושם
עירית חולון

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי