דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - השכר שלנו, השקט שלך
חוקים בדיני עבודה

חובת הפקדת פיקדון בגין העסקת עובדים זרים מסתננים

בהתאם לחוק למניעת הסתננות ולהבטחת יציאתם של מסתננים מישראל (תיקוני חקיקה והוראות שעה), התשע"ה-2014, (להלן: החוק) במסגרתו תוקן, בין היתר, חוק עובדים זרים, תשנ"א-1991, בדבר הפקדת פיקדון בגין עובדים זרים מסתננים:

  • מעסיק של עובד זר, שהוא מסתנן, חייב להפקיד עבור עובד זר כזה, מדי חודש, פיקדון כספי על חשבון תשלומים סוציאליים שעל המעסיקים לשלם לקרן פנסיה, לקופת תגמולים או כפיצויי פיטורים.
  • שיעור הפיקדון הינו 36% מגובה השכר המובא בחשבון, לצורך חישוב פיצויי פיטורים לפי סעיף 13 לחוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג-1963. סכום כסף בשיעור 16% משכר המסתנן ישולם על יד המעסיק כהפרשה ועוד 20% ינכה המעסיק משכר המסתנן לאחר ניכוי המס במקור.

ביום 23.4.2020 ניתן פסק הדין בבית המשפט העליון (להלן: פסיקת בג"ץ) לפיו הוראות החוק והתקנות הקובעות שמעסיק של עובדים זרים שהם מסתננים יפקיד 20% משכרו של העובד (להלן: חלק העובד) לפיקדון ייעודי, אשר ישוחרר לעובד בעת יציאתו מהארץ, אינן מידתיות ומהוות פגיעה בזכות הקניין של העובד. אשר על כן נקבע כי:

  • בתוקף מיום פרסום פסיקת בג"ץ, תבוטל החובה להפקיד את חלק העובד לפיקדון (20%).
  • אין להוסיף ולנכות את רכיב העובד משכרם של עובדים מסתננים.
  • סכומים שהופקדו בגין חלק העובד בהפקדות, יושבו על ידי המדינה לידי העובדים בתוך 30 יום מיום מתן פסק הדין.
  • למען הסר ספק, החובה של המעסיק לבצע את ההפקדות בגין חלק המעסיק בשיעור של 16% נותרה בעינה ועל המעסיקים להמשיך ולבצע את ההפקדות כאמור.

בהמשך לכך, ביום 12.5.2020 פרסם מינהל עובדים זרים של רשות האוכלוסין וההגירה חוזר בנושא פיקדון למסתננים, ובו מפורט, בין היתר, אופן קבלת החזר סכומי הפקדות חלק העובד בהתאם לפסיקת בג"ץ. לפי החוזר: החזר סכומי הפקדות חלק העובד יבוצע באמצעות העברה בנקאית לחשבון בנק בישראל המתנהל על שמו של העובד המסתנן, בכפוף להעברת פרטי חשבון בנק ואסמכתא לניהול החשבון אל יחידת הפיקדונות ברשות האוכלוסים וההגירה, באופן מקוון.

השותפים שלנו

BDO
שיח סוד
עיריית תל אביב יפו
מלון יערים
משטרת ישראל
הרשות לשיקום האסיר
מוזיאון ישראל, ירושלים
UniLink
הולנדיה
קרן מחקרים אסף הרופא
המרכז הרפואי זיו
דואר ישראל
טלכלל
יד ושם
H&M
מועצה אזורית מנשה
Deloitte
בית ברל
אסטרל
טומשין

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי