דלג לתוכן המרכזי
EN
מלם שכר - מקצוענות נטו בשבילך
חוקים בדיני עבודה

מתן היתר כללי להעסקת עובדים בשעות נוספות (הוראת שעה - התמודדות עם נגיף הקורונה) לפי חוק שעות עבודה ומנוחה

ביום 4.10.2020 פורסמה ברשומות הודעה על מתן היתר כללי להעסקת עובדים בשעות נוספות (הוראת שעה - התמודדות עם נגיף הקורונה) לפי חוק שעות עבודה ומנוחה, אשר מתקנת את ההיתר הכללי להעסקת עובדים בשעות נוספות. בהתאם לתיקון להיתר, ניתן יהיה להעסיק עובדים במשק בשעות נוספות, מעבר למותר כיום, עד לתאריך 31.10.2020, כפי המפורט להלן:

 • ההיתר נדרש על מנת לענות על צורכי המשק ולסייע להתמודד עם האתגרים הנגרמים כתוצאה מהמחסור בתשומות העבודה, הנובע משינויים במצבת כוח האדם במשק, נוכח הגידול המשמעותי במספר העובדים הנדרשים לבידוד ולנוכח היעדרות עובדים, בשל סגירת מערכות החינוך והסגר בו מצויה מדינת ישראל.

 • תנאי ההיתר:

 1. אורך שבוע העבודה כולל שעות נוספות לא יעלה על 67 שעות ובלבד שמכסת השעות הנוספות החודשית לא תעלה על 90 שעות.

 2. תתאפשר העסקת עובדים עד 14 שעות עבודה ביום, כולל שעות נוספות ולא יותר מ-8 פעמים בחודש. עובד שהועסק 14 שעות ביום, יהיה זכאי להפסקה נוספת של 1/4 שעה לפחות בין השעות ה– 12 ל– 14 ביום עבודה.

 3. מעסיק המעסיק מעל 20 עובדים נדרש לעמוד באחד מהתנאים הבאים, בנוסף לאמור לעיל, כדי שיהא רשאי לעשות שימוש בהיתר:

  1. אם ביום שבו החל לעשות שימוש בהיתר, לפחות 20% ממצבת עובדיו נעדרו ממקום העבודה וזאת בנסיבות שאינן תלויות במעסיק וכאשר לא ניתן להחליפם בעובדים קיימים לצורך ביצוע העבודה בתפוקה זהה. החוסר ייבחן ביחס למצבת כוח האדם הממוצעת, כפי שדווחה על ידי המעסיק לביטוח לאומי, בין החודשים מאי עד אוגוסט 2020.

  2. ככל שמועסקים במקום העבודה עובדים במשמרות או בקפסולות – אם בכל יום עבודה או בכל משמרת בהם נעשה שימוש בהיתר, נעדרו ממקום העבודה 20% לפחות מהעובדים באותה משמרת או קפסולה בנסיבות שאינן תלויות במעסיק, ולא ניתן לבצע את העבודה בתפוקה זהה, אלא על ידי עובדי אותה משמרת או קפסולה.
 • יודגש כי העסקת עובדים לפי ההיתר הכללי החדש תיעשה בהתחשב בצרכים הייחודיים של מקום העבודה ובהתחשב בטובת העובדים ובצרכיהם, וזאת עקב התפרצות נגיף הקורונה.

 • הוראת השעה הינה בתוקף מיום 4.10.2020 עד 31.10.2020 ולא תחול על מעסיקים בענף התחבורה הציבורית וכן על מעסיקים שחל עליהם צו ההרחבה בענף ההובלה או ההיסעים או צו ההרחבה בענף הבנייה, התשתיות, צמ"ה (ציוד מכני הנדסי), עבודות ציבוריות ושיפוצים.

 

השותפים שלנו

טן
משרד הבטחון
H&M
אופטיקה הלפרין
אלקטרוניקס פרו
כללית
Adidas
דואר ישראל
עיריית ראשון לציון
המכללה האקדמית עמק יזראל
מלונות אפריקה ישראל
משרד הבריאות
הפניקס
novo nordisk
וולדורף אסטוריה
Log On
ק.א.ל
יד ושם
בית איזי שפירא
קו האופק

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי