מלם שכר - התאמה מושלמת לצרכיך
מאמרים

העסקה נכונה של בני נוער בקיץ 2019

לקראת חופשת הקיץ הקרבה, להלן סקירה מקיפה של עיקרי הכללים לעניין העסקה נכונה של בני נוער:

 

גיל העסקה

  • אסור להעסיק בני נוער מתחת לגיל 14.
  • נער שמלאו לו 14 וטרם מלאו לו 15, ניתן להעסיקו רק בחופשות רשמיות מלימודים ורק בעבודות קלות שאין בהן כדי להזיק לבריאותו ולהתפתחותו.
  • אין להעסיק נערים (גם אם מלאו להם 15 שנה ולא חל עליהם חוק לימוד חובה) בעבודות מסוכנות מסוימות, כגון: עבודה עם מכונות גזירה וחיתוך כבדות, ייצור ועיבוד חומרים מתלקחים במהירות, עבודה במקומות שהטמפרטורה אינה בין 4 ל-40 מעלות.

 

לגבי העסקת נוער בהופעה ובפרסומת, ישנם כללים מיוחדים, ובעניין זה דורשת העסקת נער מתחת לגיל 15, קבלת היתר מיוחד ממשרד העבודה והרווחה, וחלים כללים מיוחדים לעניין תנאי העסקה ושעות ההעסקה.

 

מסמכים ואישורים

המעסיק נדרש להחזיק במקום העבודה של הנער/ה מסמכים ואישורים הבאים:

  • צילום תעודת זהות שלו/ה או של הוריו/ה.
  • אישור רפואי להעסקתו מטעם רופא המשפחה. על המעסיק לשמור את האישור הרפואי, או העתקו, במשך כל תקופת ההעסקה ועד שנה לאחר תום ההעסקה.
  • בעבודות מסוימות, יש לקבל אישור מיוחד של רופא תעסוקתי, כתנאי להעסקתו של הנער.

 

חוק הודעה לעובד

חובה למסור לכל נער ונערה, הבאים לעבוד למשך 30 ימים לפחות, תוך 7 ימים מיום תחילת העבודה, טופס בנוסח הקבוע בתקנות, שבו מפורטים בין היתר: זהות המעסיק והעובד, תאריך תחילת העבודה ומשך התקופה בה יועסק, עיקרי התפקיד של העובד, שמו ותפקידו של הממונה הישיר של העובד, גובה השכר לשעה של העובד, אורכו של יום העבודה ושל שבוע העבודה וכן פרטים נוספים שיוכלו לסייע לעובד לדעת טוב יותר מה מצופה ממנו במהלך תקופת עבודתו.

 

שעות עבודה

שעות עבודה ביום / בשבוע - נער יועסק לכל היותר 8 שעות ביום חול ו-7 שעות ביום שישי או ערב חג ולא יותר מ-40 שעות שבועיות. ניתן להעסיק בני 16 ומעלה עד 9 שעות ביום ולא יותר מ-40 שעות שבועיות.

הפסקות - לאחר 6 שעות עבודה, חובה לתת הפסקה של 45 דקות, מתוכן לפחות חצי שעה רצופה. ביום שישי או ערב חג יש לתת הפסקה של חצי שעה לפחות. ההפסקה ככלל היא על חשבון העובד, אלא אם כן שהות העובד במקום העבודה בזמן ההפסקה נדרשה על ידי המעסיק.

עבודת לילה - בין השעות 20.00 בערב ל- 08.00 בבוקר, אין להעסיק בני נוער שגילם מתחת ל- 16. ניתן להעסיק בני נוער מגיל 16 עד 18 עד השעה 24:00. אם ההעסקה הסתיימה לאחר ,23:00 על המעסיק לדאוג להסעת הנערים הביתה.

יום המנוחה השבועי - אין להעסיק בני נוער ביום המנוחה השבועי (ליהודי יום המנוחה השבועי הינו יום שבת. בן דת אחרת יכול לבחור בין הימים שישי, שבת וראשון).

שעות נוספות - העסקה בשעות נוספות אסורה.

רישום שעות העבודה

חובה על מעסיק לערוך רישום מדויק של שעות העבודה של בני הנוער, ואם רישום זה נעשה באמצעי שאינו מכני או אלקטרוני (שעון נוכחות), יש לאשר את רישום שעות העבודה בסיומו של כל יום עבודה, בחתימה של הנער ומעסיקו.

 

נסיעות לעבודה

בנוסף למשכורת, ישולמו הוצאות הנסיעה מהמגורים אל מקום העבודה ובחזרה (בסכום של עד 22.60 ₪ ליום עבודה). על המעסיק להקפיד ולוודא כי לבני הנוער יש אמצעים לחזור לביתם.

 

תשלום שכר בגין "תקופת התלמדות", "תקופת ניסיון"

כל תקופת העסקתו של הנער, מחייבת תשלום שכר בעד העבודה, לרבות תקופת "התלמדות" או ,"תקופת "ניסיון". יש לשלם שכר עבור כל שעת עבודה, החל מן השעה הראשונה.javascript:submitMe(14,1344,223482);

על כל שעה של "יום הכנה" או "השתלמות" או "ישיבת עבודה" צריך לשלם, לרבות השתלמויות לקראת קייטנות.

 

קנסות ועונשים

אין להטיל על בני הנוער העובדים קנסות או עונשים. כל ניכוי מהשכר, בגין "קנסות" "נזקים" וכיוצא באלה אסור, כל עוד לא הותר על פי החוק.

 

שכר המינימום לבני נוער עובדים

המחוקק קבע את הסכום המינימאלי אותו חובה על  המעסיק לשלם לבן נוער שעובד משרה מלאה (עד 40 שעות שבועיות, ולא יותר מ- 173 שעות בחודש), אף אם בני הנוער מוכנים לעבוד תמורת שכר נמוך יותר. שכר המינימום לעובד במשרה חלקית יחושב יחסית לחלקיות המשרה.

להלן פירוט תעריפי שכר מינימום לבני נוער לפי גילאים, לשנת 2019:

הפקדה לקופות גמל

צו ההרחבה לביטוח פנסיוני מקיף במשק קובע כי חובת ההפקדה, כאמור בצו, לא תחול על עובדים שטרם הגיעו לגיל הזכאות - גיל 21 לגבר וגיל 20 לאישה. הווה אומר, אין חובה להפריש לקופות גמל עבור בני נוער.

 

מס הכנסה וביטוח לאומי

הכנסתו של הנער העובד חייבת במס הכנסה לפי מדרגות המס הרגילות, כאשר נער עובד, בגילאים 16 או 17 (לא בשנה שמלאו לו 18), זכאי לנקודת זיכוי, נוסף על נקודות הזיכוי הרגילות. כלומר, נער עובד בגילאים כאמור לעיל, זכאי ל- 3.25 נקודות זיכוי, ונערה עובדת זכאית ל- 3.75 נקודות זיכוי.

נער עובד פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ומס בריאות. המעסיק חייב בתשלום דמי ביטוח בשיעור מופחת משכרו של הנער העובד ("חלק המעסיק"). בשנת המס 2019 חלק המעסיק עומד על 0.48% עד לסכום של 6,164 ₪, ו-2.12% מסכום זה ועד לסכום של 43,890 ₪.

 

סנקציות כנגד מעסיקים מפרי החוק

המעסיק נער בניגוד להוראות החוק, דינו מאסר או קנס כמפורט להלן:

  • העסקה מתחת לגיל המותר עפ"י החוק - מאסר עד שנה או קנס מרבי בסך 43,800 ₪.
  • העסקה ללא אישור רפואי/העסקה, שלא בהתאם לשעות העבודה המותרות / אי מתן הפסקות : מאסר עד 6 חודשים או קנס מרבי בסך 29,200 ₪.
  • ניתן להטיל קנסות מינהליים הנעים בין 1,500 ₪ עד 5,000 ₪ לכל עבירה, לפי העניין, על פי תקנות העבירות המינהליות (קנס מינהלי - עבודת נוער), התשנ"ד-1994.
  • עיצום כספי על הפרת הוראות חוק יכול לנוע בין 35,800 ₪ – 5,120 ₪, לכל הפרה לכל עובד, כך שהעיצום הכספי בגין הפרות של חוקי העבודה, עלול להגיע לעשרות ואף מאות אלפי שקלים. בגין עבירות חמורות אף מוגש כתב אישום פלילי.

השותפים שלנו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי