מלם שכר - מקצוענות נטו בשבילך
מאמרים

זכויות עובדים הנאלצים לצאת לחל"ת בעקבות משבר הקורונה בהקשר לחסכון ארוך טווח

ביטוח פנסיוני

 • המעסיק אינו חייב לבצע הפרשות לביטוח הפנסיוני של העובדים עבור הימים שבהם שהו בחל"ת. יחד עם זאת, המעסיק יכול להמשיך להפקיד כספים לחסכון הפנסיוני של עובדיו, גם בעת חל"ת.

 • כמו כן, אין מניעה להעביר גם את חלקו של העובד ובהסכמתו מראש, לקזז ממנו את חלקו עם חזרתו לעבודה.

 • רוב מוצרי החיסכון הפנסיוני כוללים, בנוסף לחיסכון לגיל פרישה, כיסוי ביטוחי למקרה נכות ולמקרה מוות. הכיסוי הביטוחי בתוקף כל עוד מועברות הפקדות באופן שוטף למוצרי החיסכון הפנסיוני. הפסקת הפרשות לביטוח הפנסיוני בעת הפסקת העבודה עשויה לפגוע בזכויותיהם של העובדים כדלקמן:

- פגיעה בזכויות הביטוחיות שנצברו כמו צבירת ותק לצורך כיסוי ביטוחי למחלות קיימות.

- אובדן מוחלט של זכויות מסוימות כמו כיסוי ביטוחי - אובדן כושר עבודה וביטוח שאירים למקרה של מוות.

 • הפגיעה בכיסוי הביטוחי אינה מתבצעת מיד, מכיוון שברוב מוצרי החיסכון הפנסיוני קיים הסדר ריסק מובנה שמשמעותו היא שגם בתקופה בה אין הפקדות, נשמרות הזכויות הקיימות שנצברו בקרן הפנסיה או בביטוח המנהלים, באופן זמני, כדלקמן:
  • לתקופה של 5 חודשים למבוטחים בקרנות הפנסיה, כאשר עלות שמירת הכיסוי הביטוחי ממומנת מיתרת הצבירה בחשבון;
  • לתקופה של 3 חודשים לבעלי פוליסות ביטוח מנהלים ללא עלות, זאת בהתאם להודעה של מרבית חברות הביטוח.

 • יודגש כי הכיסוי הביטוחי עשוי להיפסק, גם אם בפועל חזר העובד לעבודתו או התחיל עבודה חדשה תוך פחות מ-3 או 5 חודשים, וזאת בכל מקרה שבו לא הועברו בפועל כספים לקרן הפנסיה במשך 5 חודשים (או 3 חודשים במקרה של ביטוח מנהלים). מה שקובע הוא המועד שבו הועברו הכספים אל קרן הפנסיה ולא חודשי העבודה הספציפיים שעבורם מועברים הכספים.

 • במהלך תקופת החל"ת ועד לחזרה לעבודה או עד למציאת מקום עבודה חלופי, חשוב לוודא כי הזכויות הפנסיוניות והכיסוי הביטוחי של העובד לא ייפגעו בשל הפסקת ההפרשות בעקבות הפסקת העבודה.

 • אם תקופת החל"ת מתארכת מעבר לתקופת הסדר הריסק המובנה כמתואר לעיל, העובד יכול להמשיך לשמור על הזכויות באמצעות אחד מההסדרים הבאים:
  • הסדר ריסק, כמפורט להלן.
  • הפקדות עצמאיות לביטוח פנסיוני.
 • במקרה זה על העובד לפנות באופן עצמאי לגוף המוסדי שמנהלת את קרן הפנסיה או ביטוח המנהלים כדי להסדיר את שמירת הזכויות הפנסיוניות והכיסוי הביטוחי.

 • הסדר הריסק:

- הינו הסדר תשלומים מופחתים לקרן הפנסיה או לפוליסת ביטוח המנהלים, במהלך תקופה ממועד הפסקת ההפרשות החודשיות השוטפות למשך 24 חודשים לכל היותר.

- הסדר הריסק נועד להקפיא את המצב הקיים מבחינת הכיסוי הביטוחי של המבוטח. אם אירע למבוטח במהלך תקופת הסדר הריסק אירוע שמזכה בתשלום (למשל: אובדן כושר עבודה או מוות חלילה), יהיו הוא או שאיריו זכאים לפנסיית הנכות או לפנסיית השאירים, לה היו זכאים אילו האירוע היה קורה בחודש האחרון שבו הופקדו בקרן הפנסיה או בביטוח המנהלים הסכומים החודשיים (לפני הסדר הריסק).

- עשוי לשמור על זכויות פנסיוניות נוספות של המבוטח, כגון: חידוש התשלומים בעתיד באותם תנאים שהיו לפני הפסקת התשלומים, הימנעות מהצורך בהליך חיתום ובמקרים מסוימים גם שמירת מקדם המרה לקצבה שמבטיח קצבת פנסיה גדולה יותר.

- עלות שמירת הכיסוי הביטוחי במסגרת הסדר ריסק מנוכית מיתרת הצבירה בתוכנית החסכון הפנסיוני.

 

קרן השתלמות

 • כמו במקרה של הפקדות לביטוח פנסיוני, המעסיק אינו חייב לבצע הפרשות גם לקרן השתלמות לעובדים עבור הימים שבהם שהו בחל"ת. יחד עם זאת, המעסיק יכול להמשיך להפקיד כספים לקרן השתלמות של עובדיו, גם בעת חל"ת.
 • לעומת הביטוח הפנסיוני, במקרה של קרן השתלמות אין משמעות לרצף הפקדות מאחר ומדובר למעשה בקופת חסכון ולא התוכנית לחסכון פנסיוני.

 

מידע לציבור מרשות שוק ההון ביטוח וחסכון

ביום 23.3.2020 פרסמה רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון חוזר לציבור בנושא השלכות מגיפת הקורונה: שאלות ותשובות בתחומי הביטוח, פנסיה גמל והשתלמות.

 

 

השותפים שלנו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי