מלם שכר - מקצוענות נטו בשבילך
מידע כללי

מילואים – תיקונים בחוק התגמול למשרתים במילואים

ב-2.4.2008 התקבל בכנסת חוק המילואים החדש, הכולל בתוכו גם את תיקון חוק הביטוח הלאומי בנושא תגמולי מילואים. החוק יחול על כל מי שיתחיל את שירות המילואים ב-1.8.2008 ואילך.

להלן פירוט התיקונים בחוק התגמולים למשרתים במילואים :
 

א. שינוי הנוסחה לחישוב התגמול (תיקון סעיף 273(א) לחוק)

כיום מפוצה כל חייל מילואים על אובדן ההכנסה עקב השירות במילואים לפי הנוסחה שנקבעה בסעיף 273(א) לחוק: שכר רבע שנתי החייב בדמי ביטוח מחולק ב-90. על פי נוסחה זאת לא ניתן פיצוי מלא למי שביצע תקופות שירות הקצרות מ-7 ימים או תקופות שירות ארוכות יותר, שבהן הסתיים השירות בסוף השבוע.
לדוגמה: מי שמשרת במילואים 5 ימים, מפוצה כיום בשיעור 5/30 משכרו.
לעומתו, מי שעובד 5 ימים משתכר בשיעור 7/30 משכרו.

להלן פירוט התיקונים על-פי הנוסחה חדשה :
 

  1. שירות רצוף של 7 ימים - ישולם בעד כל יום שירות (גם אם מדובר במספר תקופות צופות של 7 ימים), על-פי הנוסחה הקיימת כיום בחוק (חלוקת השכר הרבע שנתי ב-90);
     
  2. שירות של 1, 2, 3, 4, 5 ימים - ישולם על-פי הנוסחה הקיימת (חלוקת השכר הרבע שנתי ב- 90) בתוספת 40% למספר הימים שנעשו;
     
  3. שירות של 6 ימים - ישולם על-פי הנוסחה הקיימת בתוספת יום אחד;
     
  4. תקופת שירות שהיא יותר מ-7 ימים - אם לאחר החלוקה של מספר הימים ב-7 יתרה קטנה מ-6, יחושב התגמול על-פי הנוסחה הקיימת בתוספת 40% על יתרת הימים; אם לאחר החלוקה ב-7 היתרה היא 6 ימים - ישולם על-פי הנוסחה הקיימת בתוספת יום אחד ליתרת הימים.

 

ב. העלאת גובה תגמול המינימום

על פי החוק "לא יפחת שיעור התגמול ליום מהתגמול המזערי" (תגמול מינימום).
כיום מוגדר תגמול המינימום ליום כשכר מינימום לחודש מחולק ב-30. גובהו (לפני עדכון שכר המינימום) 123.67 ש"ח ליום ו-3,710 ש"ח לחודש. על-פי התיקון בחוק יועלה סכום תגמול המינימום ל-68% מהסכום הבסיסי, כלומר 166.65 ש"ח ליום ו-5,000 ש"ח לחודש.
גם אם השתכר חייל המילואים לפני השירות שכר מינימום, בעבור שירות המילואים יקבל תגמול גבוה יותר (5,000 ש"ח לעומת 3,710 ש"ח לפני תיקון החוק).
הגדלת תגמול המינימום תחול גם על מי שסיים את שירותו בחודש 8/2008. תגמול המינימום המוגדל יחול על חלק הימים שלאחר יום התחולה בלבד, מ-1.8.2008 ואילך.

ג. שירות חצי יומי

כיום נקראים אנשי המילואים לשירות מילואים שאינו עולה על יום אחד, והוא מזכה אותם בתגמול רגיל, כפי שמתבצע בעבור כל תקופת שירות אחרת. ישנם מקרים שבהם נעשה שירות מילואים של מספר שעות, שהשפעתו על העבודה היא חלקית. התגמול שישולם בעבור השירות החלקי יהיה מחצית מהתגמול המשולם בעבור יום מילואים רגיל. משך השירות לא יעלה על 6 שעות לרבות הנסיעות למקום השירות וחזרה. התגמול ישולם בהסתמך על אישור מיוחד מהצבא.

ד. תשלום למי ששירת במילואים ולא נפגעה הכנסתו עקב השירות

בהסתמך על התיקון בחוק ישולם תגמול מילואים בעבור כל יום שירות, ללא אבחנה אם נפגעה הכנסתו של המשרת במילואים עקב השירות או לא. עבד המשרת במילואים יום עבודה רגיל, וביצע את שירות המילואים מעבר לשעות העבודה, או בימי המנוחה השבועית שלו ו/או בחופשתו, ישולמו לו הן שכר עבודה רגיל והן תגמולי מילואים.

בין לקוחותינו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי