מלם שכר - מקצוענות נטו בשבילך
מידע כללי

דיווח ותשלום דמי ביטוח לאומי עבור עובדים זרים ממדינות אמנה

בהמשך להנחיות שהועברו למעסיקים באיגרת למעסיק בינואר 2010, ביום 13.3.2011 פרסם המוסד לביטוח לאומי חוזר בנושא אמנות בינלאומיות - דיווח ותשלום דמי ביטוח עבור עובדים זרים ממדינות האמנה.
עד שנת 2011, מעסיקים אשר העסיקו עובדים זרים ממדינות אמנה וממדינות שאינן חתומות על אמנה לביטחון סוציאלי עם ישראל, שילמו דמי ביטוח לאומי לענפים: פגיעה בעבודה, פשיטת רגל ואמהות בלבד, למעט במקרים בהם אמנות רלוונטיות שנחתמו הסדירו פטור מוחלט מתשלום דמי ביטוח לאומי.
החל משנת 2011 ואילך, מעסיק המעסיק תושב זר שאינו בעל תעודת זהות ישראלית מאחת המדינות שאיתן נכרתה האמנה לביטחון סוציאלי, יהיה חייב לדווח לביטוח הלאומי ולשלם דמי ביטוח לאומי ללא דמי ביטוח בריאות עבורו כאילו היה תושב ישראל. כלומר: דמי ביטוח לאומי לפי האחוזים המלאים, פחות אחוזי דמי ביטוח בריאות.
לצורך דיווח וניכוי דמי ביטוח כחוק עבור עובד שהינו תושב זר של אחת מהמדינות שעמן נכרתה האמנה, יונפק מספר מזהה, שישמש לצורכי הביטוח הלאומי בלבד.
על מנת לקבל מספר מזהה עבור העובד על המעסיק למלא טופס בל/ 1050 – "שאלון לרישום נפש" ולשלוח אותו למוסד לביטוח הלאומי כמפורט בחוזר . ניתן להוריד את הטופס מאתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי.
להלן המדינות שעמן נכרתה אמנה עם מדינת ישראל: אוסטריה, אורוגוואי, בולגריה, בלגיה, גרמניה, דנמרק, הולנד, נורבגיה, צ'כיה, צרפת, שוודיה, שוויץ, בריטניה, פינלנד.
עובדים זרים אחרים ממדינות שאינן חתומות על האמנה, ימשיכו להיות מחויבים בדמי ביטוח כבעבר.
החוזר של המוסד לביטוח הלאומי מציג דוגמה לחישוב דמי הביטוח ואופן הדיווח.
לקוחות המעסיקים עובדים זרים מהמדינות שעמן נכרתה אמנה עם מדינת ישראל, כאמור לעיל, מתבקשים להודיע על כך למנהל הלקוח במלם שכר.

בין לקוחותינו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי