מלם שכר - השכר שלנו, השקט שלך
מידע כללי

ניכוי דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות מעובד שכיר בגיל הפרישה, המקבל קצבת נכות מעבודה או קצבת תלויים

בהמשך לשאלות המעסיקים שהופנו למוסד לביטוח לאומי בנושא חובת ניכוי דמי ביטוח מעובדים שכירים בגיל הפרישה, המקבלים קצבת נכות מעבודה או קצבת תלויים, ביום 13.3.2012 פורסם חוזר עם פירוט הכללים שעל פיהם יש לפעול כדלקמן:
• עובד בגיל הפרישה שמשולמת לו קצבת נכות מעבודה (שאינה 100% לצמיתות) או קצבת תלויים, ונמצא זכאי לקבל קצבת זקנה (לאחר שהגיש תביעה לקצבת זקנה ועמד במבחן הכנסות), ובחר להמשיך ולקבל קצבת נכות מעבודה במקום קצבת הזקנה, יחולו עליו הכללים כאילו הוא מקבל קצבת זקנה, ויהיה פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות מהכנסתו, ויחויב בתשלום דמי ביטוח בריאות מהקצבה בלבד. המעסיק יעביר את חלקו בדמי ביטוח לאומי, כאילו העובד מקבל קצבת זקנה.
• לקבלת הפטור מתשלום דמי ביטוח מהכנסתו, על העובד להמציא למעסיק אישור מהמוסד לביטוח לאומי על זכאותו לקצבת זקנה (אישור התביעה לקבלת קצבת זקנה יהווה אישור למעסיק). כל עוד העובד לא הגיש למעסיק אישור זה, יש להמשיך ולחייב אותו בדמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות מהכנסתו.
• אם העובד לא עמד במבחן הכנסות לקצבת זקנה, ולא נמצא זכאי לקצבת זקנה בגיל המותנה, הוא ימשיך ויחויב בתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות מהכנסתו כעובד שכיר, וקצבת הנכות מעבודה או קצבת התלויים המשולמת לו תהיה פטורה מתשלום דמי ביטוח.
• עובד המקבל קצבת נכות מעבודה יציבה בשיעור 100%, פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי מהכנסתו ממשכורת וחייב בדמי ביטוח בריאות בלבד. לקבלת פטור מתשלום דמי ביטוח בריאות, על העובד כאמור להמציא למעסיק אישור על זכאותו לקצבת זקנה.
• במקרים הבאים על המעסיק להחזיר לעובד את דמי הביטוח שנוכו ביתר ולהגיש לביטוח לאומי את בקשת הזיכוי בקובץ הזיכויים הממוכן:

(1) מעסיק שקיבל באיחור אישור על זכאותו של העובד לקצבת זקנה,
(2) מעסיק שטעה וניכה דמי ביטוח ביתר מעובד שזכאי לקצבת זקנה.

לידיעת המעסיקים, מומלץ לידע עובד שהגיע לגיל הפרישה על כדאיותו להגיש תביעה לקצבת זקנה, גם אם הוא מתכוון להמשיך לקבל קצבת נכות מעבודה, כדי שיוכל לקבל את הפטור המגיע לו מהכנסת העבודה או מקצבת הנכות מעבודה.

בין לקוחותינו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי