מלם שכר - השכר שלנו, השקט שלך
מידע כללי

אי ניכוי שכר בגין שירות מילואים במהלך חופשה, מנוחה שבועית וחגים

  • חוק שירות המילואים, התשס"ח – 2008 וחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה – 1995, מסדירים את אופן החישוב והתשלום של התגמולים בגין תקופת שירות המילואים. באוגוסט 2008 תוקן סעיף 271(א) לחוק הביטוח הלאומי ונקבע כי עובד המבצע את שירות המילואים זכאי לתגמול בשיעור מלא בעד ימי שירותו במילואים, אף אם הכנסתו לא פחתה מחמת שירותו כמו במקרים של שירות בשעות מעבר לשעות העבודה, או ביום המנוחה השבועית שלו ו/או בחופשתו.
  • פרק 34.3 בתקשי"ר שעניינו "שירות מילואים", מסדיר את ההוראות החלות לעניין עובדי המדינה הנקראים לשירות מילואים בהתבסס על הוראת החוק.
  • הוראת תכ"ם 13.1.2 שעניינה "חישוב שכר ליום בשבוע עבודה" מנחה לגבי חישוב שכר ליום עבודה לעובד חודשי.
  • עד כה בגין ביצוע שירות מילואים, לעובד בשכר חודשי שולם תגמול המילואים עפ"י הוראות המוסד לביטוח לאומי ומנגד בוצע קיזוז השכר הרגיל לפי מספר ימים קלינדאריים בהם שהה העובד בשירות מילואים.
  • בהתאם להחלטת בית המשפט מיום 19.7.2015, בעניין סע"ש 46942-09-12 א.כ ואח' נגד מדינת ישראל, לעניין אופן התשלום והניכוי מהשכר בגין היעדרות מעבודה עקב שירות מילואים, תבוצע השבה של תשלומי שכר אשר נוכו לעובדי מדינה ששירתו במילואים בימי מנוחה, לרבות שישי שבת, ימי חג וחופשה מרוכזת. בעקבות כך עודכנו ההוראות לגבי אופן ניכוי השכר הרגיל בגין שירות המילואים, כך שניכוי השכר לעובדים בשכר חודשי יבוצע אך ורק בגין הימים בהם העובד היה מחויב להגיע פיזית למקום עבודתו אילולי שירות המילואים. כלומר לא תבוצע הפחתת שכר חודשי בגין שירות המילואים שבוצע במהלך יום המנוחה השבועית, החגים וימי חופשה אחרים להם זכאי העובד מכל דין. יצוין שבמקרים אלו תגמול המילואים משולם בשיעור המלא בהתאם להוראות חוק הביטוח הלאומי, אף אם הכנסתו של העובד לא פחתה מחמת שירותו.
  • על פי ההוראות המעודכנות, במקביל להזנת תקופת המילואים למערכות השכר, נדרשת בדיקה האם בתקופת שירות המילואים נכללים ימי המנוחה השבועית, החגים וימי חופשה אחרים להם זכאי העובד מכל דין. במידה וכן, חשב השכר יזכה את העובד בשכר חודשי בגין ימי המנוחה כך שבפועל ינוכו משכרו של העובד רק מספר ימי העבודה מהם העובד נעדר עקב שירות מילואים. יודגש כי זיהוי ימי חופשה, מנוחה שבועית וחגים צריך להתבצע במסגרת מערכת נוכחות של הארגון בהתאם להסכם העסקה של העובד, דתו ופרמטרים נוספים.
  • יובהר כי, שינוי ההוראות לעניין אופן ביצוע תשלום המילואים חל אך ורק על עובדים בשכר חודשי אשר בוצע ניכוי משכרם בגין שירות מילואים בימי מנוחה, ולפיכך אינו חל על עובדים שעתיים/יומיים.
  • בהמשך לנאמר לעיל, במשכורת עובדי המדינה לחודשים אוגוסט וספטמבר 2015, אשר ביצוע שירות מילואים החל מחודש אוגוסט 2008, בוצע החזר רטרואקטיבי של ניכוי שכר בגין ימי המילואים שבוצעו במהלך ימי המנוחה השבועית, החגים וימי חופשה אחרים להם זכאי העובד מכל דין, וזאת בתוספת ריבית והצמדה.
  • לקוחות שמעוניינים "ליישר קו" עם ההוראות החדשות שהופעלו לגבי עובדי המדינה וליישם את השיטה החדשה לגבי אופן הפחתת השכר החודשי בגין ביצוע שירות מילואים, כפי שתואר לעיל, מתבקשים לפנות למנהל הלקוח במלם שכר לצורך תיאום ביצוע השינוי.

בין לקוחותינו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי