מלם שכר - התאמה מושלמת לצרכיך
מידע כללי

הודעת המוסד לביטוח לאומי בנושא אישור להוספת רכיב פטור

סעיף 344 לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ"ה-1995, קובע כי ההכנסה לעניין דמי ביטוח הינה הכנסתו החודשית של העובד בעד החודש שקדם ל-1 בחודש שבו חל מועד התשלום, מהמקורות המפורטים בסעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה, קרי: השתכרות או ריווח מעבודה; כל טובת הנאה או קצובה שניתנו לעובד ממעבידו; תשלומים שניתנו לעובד לכיסוי הוצאותיו, לרבות תשלומים בשל החזקת רכב או טלפון, נסיעות לחוץ לארץ או רכישת ספרות מקצועית או ביגוד, אך למעט תשלומים כאמור המותרים לעובד כהוצאה; שוויו של שימוש ברכב או ברדיו טלפון נייד שהועמד לרשותו של העובד; והכל - בין שניתנו בכסף ובין בשווה כסף, בין שניתנו לעובד במישרין או בעקיפין או שניתנו לאחר לטובתו. לפיכך רוב רכיבי השכר שחייבים במס הכנסה – חייבים גם לעניין דמי הביטוח.

לאחרונה קיבלו מעסיקים רבים במשק מכתב מהמוסד לביטוח לאומי בנושא "אישור להוספת רכיב פטור" לפיו במסגרת ביקורת ניכויים, מצא המוסד לביטוח לאומי מקרים בהם לקוחות בתי תוכנה ולשכות שירות, סימנו רכיבי שכר שונים כרכיבים הפטורים מתשלום דמי ביטוח וביטוח בריאות.

במכתב מודגש כי על מנת שלא ייווצרו מצבים בהם מתבצעים חיובים בגין רכיבים שונים שנמצאו כרכיבים פטורים, למרות שהיו חייבים בדמי ביטוח ודמי ביטוח בריאות, המעסיקים מתבקשים לפעול כלהלן:

  • להימנע ולחסום את האפשרות להוסיף רכיב פטור מתשלום דמי ביטוח ודמי ביטוח בריאות ללא אישור מהמוסד לביטוח לאומי.
  • לקבלת אישור להוספת רכיב שכר פטור מתשלום דמי ביטוח ודמי ביטוח בריאות, יש לשלוח מכתב לפקס שמספרו 02-6515471. בגוף המכתב יש להסביר את מהות הרכיב ואת שמו כפי שהוא מעודכן באמצעות מערכת השכר. רק לאחר קבלת אישור, ניתן יהיה להוסיף הרכיב כאמור לעיל.
  • להעביר למוסד לביטוח לאומי רשימת הרכיבים הפטורים הקיימים כיום במערכת השכר לקבלת אישור שאכן רכיבים אלה פטורים מתשלום דמי ביטוח.

מעסיקים - לקוחות מערכות השכר של מלם שכר מוזמנים לפנות למתאמי הלקוחות במלם שכר לצורך קבלת רשימת סמלים פטורים כאמור לעיל. לגבי משרדי הממשלה הנושא יטופל באופן מרוכז על ידי נציגי מטה השכר באגף החשב הכללי במשרד האוצר מול הגורמים הרלוונטיים במוסד לביטוח לאומי.

בין לקוחותינו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי