מלם שכר - השכר שלנו, השקט שלך
מידע כללי

הכנסות עובד שכיר הפטורות מתשלום דמי ביטוח לאומי

ביום 21.2.2019 פרסם המוסד לביטוח לאומי חוזר בנושא הכנסות עובד שכיר הפטורות מתשלום דמי ביטוח.

לפי החוזר בהתאם לסעיף 342(ב) לחוק הביטוח הלאומי (להלן: החוק), חלה חובת תשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות על המעסיק בהתאם להכנסתו של העובד. בסעיף 344(א) לחוק נקבע, כי ההכנסה החייבת בדמי ביטוח היא ההכנסה מהמקורות המפורטים בסעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה. בתקנה 2 לתקנות הביטוח הלאומי (תשלום ופטור מתשלום דמי ביטוח), התשנ"ה-1995 נקבע, כי לא ישולמו דמי ביטוח מהכנסת עובד הפטורה ממס לפי פקודת מס הכנסה, למעט הכנסה לפי סעיף 9(5).

על מנת שלא ייווצרו מצבים בהם המוסד לביטוח לאומי יחייב בדיעבד דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות בתוספת קנסות והצמדה כחוק בגין רכיבים שונים, שסווגו כרכיבים פטורים, אין לפטור רכיב שכר שלא מצוין בטבלה שבהמשך מתשלום דמי ביטוח ללא קבלת אישור מראש ובכתב מהמוסד לביטוח לאומי. יודגש, כי פטור מתשלום דמי ביטוח ניתן במקרים מצומצמים בלבד המעוגנים בחוק, כך שמרבית רכיבי השכר חייבים בתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות. המוסד לביטוח לאומי יבדוק מעת לעת את השימוש שנעשה בפועל ברכיב שכר שקיבל אישור לפטור מתשלום דמי ביטוח.

בהתאם להוראות החוק, מעסיק שלא ידווח על ההכנסות החייבות המלאות של העובד יחויב בקנסות ובהצמדה בהתאם לסעיף 364 לחוק ויהיה חשוף לתביעות להחזרי גמלאות שישלם המוסד לביטוח לאומי לעובד עד לסכום של 20 פעמים מהשכר הממוצע (לכל עובד) בהתאם לסעיף 369 לחוק.

להלן רשימת ההכנסות הפטורות מתשלום דמי ביטוח לאומי:

 

 

בין לקוחותינו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי