מלם שכר - התאמה מושלמת לצרכיך
מידע כללי

הנחיות המוסד לביטוח לאומי לגבי קבלת דמי אבטלה לעובדים הנאלצים לצאת לחופשה ללא תשלום בעקבות משבר הקורונה

פיטורי עובדים או הוצאת עובדים לחופשה ללא תשלום (חל"ת)

 

מעסיקים הנאלצים לפטר עובדים או להוציא עובדים לחופשה ללא תשלום (חל"ת) למשך 30 יום ומעלה, מתבקשים ליידע את העובדים שיוכלו להיות זכאים לדמי אבטלה, בתנאי שהעובדים עומדים בכל תנאי הזכאות הבאים:

 1. העובד הינו תושב ישראל או תושב ארעי (יש בידו רישיון לישיבת קבע או רישיון לישיבת ארעי);

 2. העובד טרם הגיע לגיל של 67 שנים (לגברים ולנשים);

 3. העובד הינו בן 20 לפחות. יצוין כי גם עובדים, אשר טרם הגיעו לגיל 20 יכולים להיות זכאים לדמי אבטלה אם הם אחד מאלה:

  • א. חייל ששוחרר משירות סדיר, חוץ ממי ששוחרר בשל "אי התאמה".
  • ב. מי שסיים/ה שירות לאומי או שירות לאומי-אזרחי של 24 חודשים, או בת שירות שהפסיקה את השירות עקב נישואין, בתנאי שהשלימה 6 חודשי שירות לפחות ונישאה בתוך 30 ימים מיום שהפסיקה את השירות.
  • ג. מי שצה"ל פטר אותו משירות סדיר או דחה את שירותו מהסיבות האלה: בריאות, משפחה, חינוך, התיישבות ביטחונית או צורכי המשק הלאומי.
  • ד. מי שהוא המפרנס היחיד של משפחתו (הורים, אחים, בן זוג), או שיש לו ילד ועיקר פרנסת הילד עליו.
  • ה. בני נוער בגילאים 15 - 18 שנים, אם הם משתתפים בפרנסת הוריהם בשיעור של 20% ויותר, או שאין להם הורים.
 4. העובד פנה לשירות התעסוקה בסמוך להוצאתו לחל"ת, כדי לממש את זכאותו לדמי אבטלה. ניתןלפנות באופן מקוון באמצעות אתר המרשתת של שירות התעסוקה.

 5. העובד צבר תקופת אכשרה של לפחות 6 חודשי עבודה כשכיר מתוך 18 החודשים האחרונים לפני שנרשם/ה לראשונה בשירות התעסוקה. כללים נוספים לגבי תקופת האכשרה:

  • א. בתקופת הכשרה ייכללו רק חודשי עבודה מגיל 18 עד גיל 67;
  • ב. חודשי העבודה לא חייבים להיות רצופים ולא חייבים להיות ממעסיק אחד;
  • ג. יצוין כי עבודה בחלק מהחודש נחשבת לחודש עבודה מלא. כלומר, אפילו יום עבודה אחד בחודש ייחשב כחודש עבודה;

על המעסיקים להנחות את העובדים לבצע שני דברים:

 • להירשם באופן מקוון באתר שירות התעסוקה;
 • להגיש תביעה לדמי אבטלה באופן מקוון באתר המוסד לביטוח לאומי. באתר יש לסמן שהמעסיק העביר נתוני שכר באמצעות קובץ 100 ושאין מסמכים נוספים לטעינה.
  יודגש כי לעובד שיצא לחל"ת ישולמו דמי אבטלה החל מתחילת החל"ת. העובד יוכל להתחיל לקבל דמי אבטלה גם אם הוא לא ניצל את כל ימי החופש שלו.

עובדים מעל גיל 67 שפוטרו או הוצאו לחל"ת:

בהתאם להחלטת הממשלה לעובדים מעל גיל 67, שהוצאו לחל"ת או פוטרו בעקבות משבר הקורונה, ישולם מענק חד פעמי במסגרת קצבת זקנה מותנה בגובה קצבאות אחרות שמקבל העובד.

עובדים אלה לא נדרשים להירשם באתר שירות התעסוקה ולא נדרשים להגיש תביעה לגמלת אבטלה, באתר הביטוח הלאומי.

 

שידור טופס 100

 • בהתאם להנחיות המוסד לביטוח הלאומי, על המעסיקים לשדר ממערכת השכר למוסד לביטוח לאומי את טופסי 100 (ריכוז תלושי השכר כולל הפרשי שכר, שכר נוסף ופרטים נוספים) וכן טפסים נוספים עם פרטים לגבי תאריך הפסקת העבודה ופרטי חשבון הבנק לגבי העובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת בעקבות המשבר לרבות העובדים מעל גיל 67.
 • שידור טופס 100 מייתר את הצורך במילוי טופס 1514 - "אישור מעסיק על תקופת העסקה ושכר" או מילוי טופס 1500 – "תביעה לדמי אבטלה".
 • יצוין כי, גם אם במקרה בו המציא מעסיק לעובד שלו טופס 1514 או טופס 1500, הוא מתבקש, בכל זאת, לשדר טופס 100 למוסד לביטוח לאומי.

 

ההיערכות במלם שכר לתמיכה במעסיקים:

 • יודגש כי חברת מלם שכר ערוכה באופן מלא לשידור טפסי 100 וקבצים נלווים בהתאם לדרישת המוסד לביטוח הלאומי ותומכת בפועל במעסיקים שנאלצו להוציא עובדים לחל"ת או לפטר עובדים בעקבות המשבר.
 • כל מעסיק שנדרש להוציא עובדים לחל"ת או לפטר עובדים מתבקש לפנות למנהל הלקוח במלם שכר על מנת לשדר טפסים לביטוח הלאומי במרוכז.
 • מעסיק שדיווח על עובדים שיצאו לחל"ת, והעובדים מילאו את פרטיהם באתר שירות התעסוקה, אך לבסוף לא הוציא את העובדים לחל"ת או שהוציא אותם לפחות משלושים יום או שהוציא אותם בתאריך אחר, מתבקש לפנות למנהל הלקוח במלם שכר על מנת לשדר לביטוח הלאומי קובץ ביטול חל"ת.
 • במידת הצורך המעסיקים יכולים להדפיס מכתב "תביעה לדמי אבטלה" – טופס 1500, עם הנתונים הנדרשים, באמצעות מערכות השכר של מלם שכר.

בין לקוחותינו

כל התכנים, המידע והעזרים המופיעים באתר מלם שכר, נועדו למתן אינפומציה בלבד, ואינם בגדר המלצה.
השימוש באתר כפוף לתנאי השימוש ואינו מחליף את אחריות הגולש לקבלת ייעוץ ע"י גורם מוסמך.

נגישות
גודל טקסט:
א א א
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
?

לחיצה חוזרת ונשנית על המקש Tab תעביר אתכם בין הקישורים והאזורים השונים בעמוד.

הפעלת מקשי הקיצור תלויה בדפדפן שבו אתם משתמשים:

ב Internet Explorer ובChrome ובגרסאות ישנות של Firefox: לחצו על מקש Alt ועל מקש המספר או האות על-פי הרשימה. ב Firefox 3 ומעלה: לחצו על המקשים Alt + Shift + המספר או האות.

S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
2 - חיפוש
אתר חלופי